Oglądasz wiadomości wyszukane dla zapytania: rodzinnych zasilek rodzinny

zasiłek pielęgnacyjny (czy co ?)

paradoksalnie zus oddaje zasiłki do gmin które będą realizować to jako
zadania zlecone
w okresie przejściowym tj do 31.08.2005 zus będzie wypłacał zasiłki rodzinne
i pielęgnacyjne
prowadzącym działalność i pobierającym świadczenia w zusie (z grubsza -
patrz ustawa o świadczeniach rodzinnych i strona zusu
http://www.zus.pl/niusy/k040325.htm)

czyli że teraz zus wypłaca zasiłki tylko wyjątkowo a później wcale hihi;)

Chcesz powiedzieć, że ZUS nie wypłaca zasiłków
pielęgnacyjnych?. Jeśli tak, to twierdzę, że ta
informacja jest niewłaściwa.


 » 

Likwidacja funduszu alimentacyjnego

Czy ktoś z Was Jest w stanie wytłumaczyć jak będzie wyglądała sytuacja
samotnie wychowujących matek po likwidacji funduszu?
od 1.05.2004 wchodzi w zycie Ustawa o swiadczeniach rodzinnych ktora


regulowac bedzie sprawy zwiazane m.in. z zasilkami rodzinnymi i dodatkami do
nich-np dodatki w zamian za likwidowane alimenty z funduszu.

Pozdrowienia

Zasiłek wychowawczy

Czyli jeżeli dopiero teraz występujesz o "zasiłek wychowawczy"
i będzie Ci on przyznany to tylko do 31.08.2005. I to chyba nie UM ale
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.


Urzad Miasta wyplaca. Tam tez sklada sie wniosek o dodatek do zasilku
rodzinnego kiedy korzysta sie z urlopu wychowawczego (dodatek wychowawczy
wyplaca UM i przejmuje wyplacanie wszystkich swiadczen zwiazanych z
zasilkiem rodzinnym).
Do tej pory (1 miesiac) otrzymywalem zasilek rodzinny (plus dodatek na
urodzenie dziecka) z zakladu pracy. Cale szczescie ze wystapilem o dodatek
na urodzenie dziecka do zakladu pracy. Teraz to nawet nie chca mi wyplacic
tych 43 zl zasilku rodzinnego.

Otrzymalem odpowiedz od nich.
Wyszukali art. 27 ustawy o swiadczeniach rodzinnych, ze jezeli dziecko nie
pozostaje we spolnym gospodarstwie domowym z obojgiem rodzicow, swiadczenie
rodzinne wyplaca sie temu z rodzicow, pod ktorego opieka dziecko sie
znajduje.

a dzieciak będzie z Tobą czy tylko tak "bajerujesz"?


Ja pojade do dziecka. Lepiej jak przebywa na wsi z dala od spalin
samochodowych.

Jutro melduje zone i dziecko.
I niech zaczna wrescie wyplacac te 400 zl (wychowawczy) + 43 zl (rodzinny).

I zaczynam starac sie o dodatek mieszkaniowy.

RakSStoczniowcy dali zgodę na pracownicze odprawy

Właśnie w tym cały sęk!!! Stoczniowcom związkowcy powiedzieli na spotkaniu jasno i wyraźnie,że podane przez rząd kwoty będą netto-nie brutto... I na takie warunki stoczniowcy wyrazili zgodę.Jeśli wyjdę za mąż i taki koleś przedstawi mi się,że jest zdrowy psychicznie,a później okaże się,że jest zwykłym psycholem i wiedział o tym zawierając związek małżeński-ślub jest nieważny!!! W tym konkretnym przypadku należałoby unieważnić zawarte porozumienie,bo zostało zawarte kłamliwie! Mało tego-stoczniowiec,który weźmie takie odszkodowanie/czytaj konia trojańskiego/ sam na siebie kręci bat,bo nie dość,że straci pracę i dochód,to kwota odszkodowania zostanie mu wliczona do dochodu,a to automatycznie skutkuje utratą zasiłków rodzinnych na dzieci!!! Tak więc nie będzie taki delikwent miał ani pracy,ani płacy,ani nawet głodowego rodzinnego... Nawet powiesić się nie będzie mógł,bo lina też kosztuje,a z próżnego i diabeł nie naleje...

 » 

Potrzebuję porady prawnej

Witam, piszę w imieniu mojej mamy.
Trzy tygodnie temu moja mama urodziła martwe dziecko (dziecko urodziło się w terminie, czekamy na wyniki sekcji zwłok wykazujące przyczynę zgonu).

Mam następujące pytanie - wiem że mojej mamie z tego powodu NIE przysługuje jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka ("becikowe") ponieważ pisze wyraźnie iż jest to dodatek z tytułu urodzenia się żywego dziecka.

Jednak nie mogę nigdzie uzyskać informacji czy przysługuje jej dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu urodzenia dziecka.

Art. 9. Ustawy o świadczeniach rodzinnych

1. Dodatek z tytułu urodzenia dziecka przysługuje matce lub ojcu albo opiekunowi prawnemu dziecka.

2. Dodatek przysługuje opiekunowi faktycznemu dziecka w wieku do ukończenia przez dziecko pierwszego roku życia, jeżeli nie został przyznany rodzicom lub opiekunowi prawnemu dziecka.

3. Dodatek przysługuje jednorazowo, w wysokości 1 000,00 zł.

4. W przypadku wystąpienia o przysposobienie więcej niż jednego dziecka lub urodzenia więcej niż jednego dziecka podczas jednego porodu dodatek przysługuje na każde dziecko.Moja mama pobiera na moją młodszą siostrę zasiłek rodzinny (na zmarłe dziecko pobierać nie może co jest logiczne), jednak sama Opieka Społeczna nie wie co z tym fantem zrobić, bo nie wiedzą jak w tej sytuacji interpretować tą Ustawę, ponieważ pisze w niej że dodatek ten przysługuje osobie która pobiera zasiłek rodzinny. Byłbym wdzięczny za pomoc w tej ciężkiej dla mnie sprawie. Pozdrawiam

Jest prawo, brakuje....... serca

MOPS Działu Świadczeń Rodzinych, to nie ten sam MOPS, który udziela pomocy społecznej.
W Dziale Świadczeń pracują urzędnicy, którzy przyznają zasiłki rodzinne, nie wykonując wywiadu środowiskowego i nie mając dostępu do tych akt.
To jest w pewien sposób sztuczny twór w MOPS, bo pracujący w oparciu o inną ustawę i jest pozbawiony wszelkiej możliwości działania uznaniowego. Dział ten pracuje w większości dla innej grupy społecznej, niż podopieczni MOPS z tytułu ustawy o pomocy społecznej.
Sprawa skierowana wprost do MOPS, a nie do Działu Świadczeń Rodzinnych - formalnie jedynie podległemu MOPS, będzie niewątpliwie rozpatrzona w inny sposób i zgodnie z oczekiwaniami rodziców chorego dziecka.

miko005:
Wszelkie ataki na mnie uważam za "akcję polityczną" i niechęć do refleksji nad rzeczywistością. Można i tak nie licząc się z faktami przedstawiać SLD, jako remedium na wszelkie bolączki.
Ja w swojej wypowiedzi nigdzie nie "wybielałem ukochanego PiS-u".
Raz, że nie kocham ŻADNEGO ugrupowania politycznego. Dwa, że białe, nie potrzebuje wybielania,
Natomiast przyrównanie mnie do ubeka, jest dla mnie pewną nobilitacją, ponieważ sugeruje, że mam taki wpływ na społeczeństwo we współczesnej Polsce, jak oni mają.
Sądzę jednak, że jest to nobilitacja "na wyrost". Ubecy dzisiaj nadal mają dużo więcej wpływów, pieniędzy i możliwości niż ja.

Po "becikowe" i zasiłek

Od 9. lutego rodzice mogą się starać o becikowe. Wniosek należy złożyć w Samodzielnym Referacie Świadczeń Rodzinnych przy ul. Piłsudskiego 14. Do tej pory wypłacono 69 takich świadczeń.

Do wniosku należy dołączyć kserokopię dowodu osobistego akt urodzenia dziecka. Z pewnością nie wszystkie przyszłe mamy wiedzą, że mają na złożenie wniosku trzy miesiące od momentu przyjścia potomka na świat.

Nie tylko w tej sprawie można poradzić się w referacie. Ważna kwestia dotyczy także zmian wysokości dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu urodzenia dziecka. Od 1 stycznia wynosi on 1000 zł, a warunkiem uzyskania świadczenia jest spełnienie kryterium uprawniającego do pobierania zasiłku rodzinnego – czyli 504 lub 583 zł na osobę miesięcznie.

Zasiłki wydawane są, co warto podkreślić, co najmniej kilku tysiącom osób z naszego terenu. Tegoroczny budżet referatu świadczeń wynosi 7 mln. 924 tys. 900 zł.

Źródło: http://tvk.wsm.wielun.pl

Zimowo - wiosenne Mamuśki 2009 i ich rosnące brzuszki cz.2

tak jak mówiłam około 500zł
"Rodzic na urlopie wychowawczym nie otrzymuje wynagrodzenia i generalnie urlop taki jest urlopem bezpłatnym. Jednak zgodnie z systemem świadczeń rodzinnych osoby przebywające na urlopie, których miesięczny dochód nie przekracza 504 zł netto na członka rodziny i są uprawnione do pobierania zasiłku rodzinnego, mogą otrzymywać dodatek do tego zasiłku z tytułu sprawowania opieki nad dzieckiem podczas urlopu wychowawczego, w wysokości 400 zł miesięcznie. Przy ustalaniu prawa do dodatku brane są pod uwagę dochody wszystkich członków rodziny uzyskane w roku poprzedzającym okres zasiłkowy oraz uwzględnia się sytuację opisaną w art. 3 pkt 23 i 24 ustawy o świadczeniach rodzinnych – utratę bądź uzyskanie dochodu. Wypłatą świadczeń zajmują się urzędy gmin lub ośrodki pomocy społecznej właściwe ze względu na miejsce zamieszkania osoby uprawnionej do dodatku.

Dodatek nie przysługuje, jeżeli bezpośrednio przed uzyskaniem prawa do urlopu wychowawczego korzystający z niego pracownik pozostawał w stosunku pracy przez okres krótszy niż 6 miesięcy (art. 4-10 ustawy o świadczeniach rodzinnych z dnia 28 listopada 2003 r. – Dz. U. z 30 grudnia 2003 r. Nr 228, poz. 2255 z późn. zm. oraz § 9 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 lipca 2006 r. w sprawie wysokości dochodu rodziny albo dochodu osoby uczącej się stanowiących podstawę ubiegania się o zasiłek rodzinny oraz wysokości świadczeń rodzinnych – Dz. U. z 19 lipca 2006 r. Nr 130, poz. 903)"

[ Dodano: Pią Paź 17, 2008 21:18 ]

Pytanie

To prawda ze wazny jest NIN dla osób,ktore staraja sie o dodatki. W prawdzie mozna skladac dokumenty do Child benefitu nie majac jeszcze NINu,ale znajac tutejsze urzedy nikt nie ruszy tematu. Wazna jest takze rejestracja w Home Office. My staralismy sie o Child Benefit przeszlo 2 miesiace. Nie zaliczono nam okresu, w ktorym mój partner pracowal, ale nie mial jeszcze Home Office,poniewaz dopiero zaczynal prace w Anglii (pierwszy raz czeka sie na rejestracje od 2 do 4 tygodni). Oczywiscie nie wiem, czy wiesz, ale trzeba za Home office zaplacic ok. 90£. O kazdej zmiane pracodawcy,albo zmianie adresu takze trzeba informowac na biezaco w Home office. My mielimy taka sytuacje, poniewaz mój partner zmienil pracodawce i za pare dni dostalismy list z Child benefitu, z prosba o wyslanie potwierdzenia z Home Office.W przeciwnym razie pewnie by nam wyplaty wstrzymali. Starajac sie o zasilek Child Benefit musielismy oczywiscie zrezygnowac z zasilkow rodzinnych w Polsce. Dobrze jest tez miec numer decyzji o zasilku rodzinnym z Polski i w jakim okresie czasu byl on wyplacany. Urzedy angielskie takze takie informacje sprawdzaja w Polsce. Zyczymy wytrwalosci i powodzenia.

Praca i Bezrobocie

moj Ojciec sezonowo zatrudnia kilku ludzi (oczywiście na czarno). Wszyscy nie maja zadnych dochodow procz zasilkow rodzinnych czy ewentualnie jakiejs zapomogi. Ale chce powiedziec o pewnym malzenstwie, maja 2 synuff. Przez ponad pol roku nie mieli w mieszkaniu pradu i gazu - tylko woda. Od maja przychodzili do pracy na kilka godzin dziennie i w koncu stac ich bylo na to zeby zaplacic zalegle rachunki i opłaty za ponowne przyłączenie mediow. No ale w zeszlym tygodniu w poniedzialek wzieli wyplate, odebrali rodzinne i inne zasilki i juz do soboty sie nie pokazali. hmm.... przez to stracili ok. 350zl, bo tyle razem by zarobili. Zbliza sie zima, ale oni nie mysla o zakupie opalu, zyja dniem dzisiejszym. Praca niedlugo sie skonczy a oni pozwalaja sobie na taką labe. I jak takich ludzi podsumowac??? Dla mnie są niepoważni...

pomozcie prztetlumaczyc list z SVB- WAZNE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Z nadejsciem 1 kwartalu 2008 r ma Pani prawo do zasilku rodzinnego.W tym liscie wyjasniamy dlaczego.Oparlismy to o znane nam dane.Pani wniosek o przyznanie zasilku rodzinnego otrzymalismy w 4-tym kwartale `2007 roku.W ustawie o zasilkach rodzinnych jest okreslone,ze wniosek z (jednoroczna moca wsteczna)? moze zostac rozpatrzony.Dlatego rozpatrzylismy Pani wniosek z wejsciem 4-tego kwartalu 2006r.Nie moze byc Pani uznana za obywatela Holandii.Wniosek czy ktos moze byc uznany za obywatela jesli istnieje ekonomiczny,socjalny i prawny zwiazek z Holandia.Nie posiada Pani dostatecznego zwiazku z Holandia.Sprawdzilismy czy jest Pani ubezpieczona na bazie Pani dzialalnosci w Holandii.Pracuje Pani od 3 pazdziernika w Holandii.Jest Pani ubezpieczona.

Pozdro

Kindertoeslag,czyli dodatek na dziecko

Kazda osoba otrzymujaca zasilek rodzinny (kinderbijslag) otrzymuje informacje nt. dodatku na dziecko (kindertoeslag 2008, a aktualnie kindgebonden budget 2009).
Najczesciej Urzad SVB (od zasilkow rodzinnych) wniosku o otrzymanie dodatku na dziecko do holenderskiego urzedu podatkowego. Jezeli w urzedzie podatkowym jest to osoba juz zarejestrowana, gdyz wczesniej dokonywala rozliczen, ten dodatek otrzymuje automatycznie. Natomiast jezeli jest to osoba, ktora jeszcze nie dokonywala rozliczenia, nie figuruje w systemie holenderskiego urzedu i wtedy najczesciej jest wskazane, aby ta osoba indywidualnie lub poprzez kancelarie, zlozyla wniosek o dodatek na dziecko.
We wczesniejszych latach, a wiec do roku 2007 mozna bylo ten dodatek otrzymac jednorazowo wraz z rozliczeniem swojego podatku, natomiast od 2008 r. zasady podatkowe sie troche zmienily i o ten dodatek nalezy w wiekszosci wystepowac indywidualnie,

Przeprawy z SVB-kinderbijslag.Prośba o pomoc

Witam Cie Aneto,masz podobna sytuacje jak ja,jakis czas temu.Ja tez złozyłam dokumenty w Holandii-nie ja tylko maz-w polsce nie pobierałam,gdyz maz pracuje legalnie w Holandii i nie mogłam dostawac w Polsce bo mielismy za duze zarobki.Przyszły dokumenty z Holandii do nas ze musze isc do urzedu gdzie sa pobierane zasiłki rodzinne i udokumentowac jaka mamy sytuacje finansowa ,ze mamy dzieci ktore sie ucza i na ktore nie sa pobierane zadne swiadczenia,dodatkowo z urzedu skarbowego z Polski roczne rozliczenie.Te wszystkie dokumenty wysłałam do wojewodzkiego biura zasiłkow rodzinnych u mnie w Toruniu.Tam wszystko sprawdzili i odesłali do urzedu w Holandii.Rodzinne dostalismy po7miesiacach,Najsmieszniejsze jest to ,ze teraz przenosimy sie wszyscy do Holandii i bylismy pytac w gemente co zrobic z tym rodzinnym to nam powiedzieli,ze musimy zrezygnowac z tamtego a jak sie zameldujemy tu,to z ta chwila automatycznie dostaniemy rodzinne-bez problemu i biegania po urzedach.

Przeprawy z SVB-kinderbijslag.Prośba o pomoc

Witam Cie Aneto,masz podobna sytuacje jak ja,jakis czas temu.Ja tez złozyłam dokumenty w Holandii-nie ja tylko maz-w polsce nie pobierałam,gdyz maz pracuje legalnie w Holandii i nie mogłam dostawac w Polsce bo mielismy za duze zarobki.Przyszły dokumenty z Holandii do nas ze musze isc do urzedu gdzie sa pobierane zasiłki rodzinne i udokumentowac jaka mamy sytuacje finansowa ,ze mamy dzieci ktore sie ucza i na ktore nie sa pobierane zadne swiadczenia,dodatkowo z urzedu skarbowego z Polski roczne rozliczenie.Te wszystkie dokumenty wysłałam do wojewodzkiego biura zasiłkow rodzinnych u mnie w Toruniu.Tam wszystko sprawdzili i odesłali do urzedu w Holandii.Rodzinne dostalismy po7miesiacach,Najsmieszniejsze jest to ,ze teraz przenosimy sie wszyscy do Holandii i bylismy pytac w gemente co zrobic z tym rodzinnym to nam powiedzieli,ze musimy zrezygnowac z tamtego a jak sie zameldujemy tu,to z ta chwila automatycznie dostaniemy rodzinne-bez problemu i biegania po urzedach.Witam serdecznie,dzieki za uświadomienie mnie co mnie jeszcze czeka,my też zamierzamy sie przeprowadzic do holandii,to wiem co mam zrobic.Czy staraciesie moze o mieszkanie czy wynajmujecie??My złożylismy w tej VESTII ale wiadomo to sie czeka narazie chcemy coś wynając.Czy wy juz coś macie??POZDRAWIAM.

porady językowe, tłumaczenie - pisz tylko tutaj

Witam,ja ma prozbe o przetłumaczenie kilku zwrotów z jezyka polskiego na niderlandzki .Musze dostarczyc do SVB dokumenty o niepobieraniu zasiłku i chyba wypadało by to przetłumaczyc Oto one:

-zasiłek rodzinny
- dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego
- jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia dziecka
- świadczenia rodzinne

i jak przetłumaczyc takie zdanie: Pani... nie pobierała świadczeń rodzinnych w okresie zasiłkowym...i nie złozyła wniosku o świadzczenia rodzinne na okres zasiłkowy ...
Zaświadczenie wydaje sie na prośbe zainteresowanej celem przedłozenie w..

Z góry dziekuje za kazda pomoc i pozdrawiam

Odliczać czy nie odliczać - ulga na dziecko?

Aniek, sporo ludzi potracilo prawo do zasilku rodzinnego po odliczeniu ulgi na dziecko.

- zasilek masz przyznany do sierpnia 2009 poniewaz wtedy konczy sie okres zasilkowy z dochodem za 2007 tak wiec jezeli sobie teraz odliczysz to zasilku nie stracisz.
moga byc klopoty - jezeli oczywiscie przekroczycie prog dochodowy- przy uzyskaniu zasilku na okres 2009/2010.

- Twoje dochody beda traktowane jako utracone, becikowe ani zadne z swiadczen rodzinnych nie podlega opodatkowaniu.

ale podjedz do swojego urzedu i jeszcze sie dopytaj poniewaz ja sie tym nie zajmuje juz jakis czas i nie jestem na biezaco z przepisami i nie chcilabym wprowadzic Cie w blad.

zasilek

Tu jest wszystko o rencie rodzinnej, bo chyba o to chodziło
linkwww.zus.pl/swiadcze/emer002.htm
po lewej stronie są odnośniki, żeby zobaczyć szczegóły
oprócz renty rodzinnej przysługuje również zasiłek rodzinny.

Trzeba bardzo dokładnie precyzować o co chodzi, bo jest bardzo dużo świadczeń rodzinnych o podobnych nazwach i wiele osób nie wie o co im samym chodzi, o jakie świadczenie.

zasilek

Trzeba bardzo dokładnie precyzować o co chodzi!!!!

Pracujących (dorosłych) dzieci nie uwzględnia się ani w liczbie członków rodziny, ani nie bieże się pod uwagę ich dochodów przy ustalaniu prawa do zasiłku.

I jeszcze dla jasności. W takiej sytuacji rodzina ta otrzyma:

Zasiłek rodzinny w wysokości: 43+43+53+66+66=271 zł
oraz
dodatek z tytułu samotnego wychowywania dzieci 2 * 170 zł=340 zł
dodatek dla rodzin wielodzietnych na 3,4 i 5 dziecko 3*50 zł=150 zł

Razem świadczeń rodzinnych: 761 zł.

I oczywiście rodzina może się ubiegać o rentę rodzinną.

zasiłek rodzinny w Hiszpanii

Mam pytanie odnośnie zasiłków rodzinnych. Jakie są procedury przyznawania zasiłków rodzinnych w Hiszpanii? Czy jest podobnie jak na Wyspach, że wystarczy ,że tylko jeden z rodziców przebywa i pracuje w danym kraju , a reszta rodziny w Polsce,i to już jest podstawą do przyznania zasiłku. Gdzie ewenetualnie szukac info na ten temat.

i znow FIS

Roxii ja dziś nawet na to konto czytałam te ksiunszki o fis ale tam nic w sumie mądrego nie ma ... teoria mówi że dziecko powinno być tu, to jednak tak do końca nie musi być prawda. Dziecko musi mieć PPS a czy ono po tym wyjedzie na wakacje czy gdzieś tam ... uczyć można się wszędzie. Toć wymyślono cud zwany szkołą z internatem i chybo to nie powinno wykluczać faktu że dziecko utrzymujesz ... no takie moje zdanie. Może mylne ?
Co do zasiłków i dodatków rodzinnych - artykuł mi wcieło ale ja się poprawię i napiszę jeszcze raz. Tu tylko powtórzę to co głoszę od ponad roku: rodzinne dodatki, zasiłki, zapomogi, wszelakie wsparcie materialne i niematerialne należą się obywatelom EU w każdym kraju członkowskim jak psu micha bez ŻAÐNYCH okresów przejściowych.

>>> JESIENNE MAMY 2005 <<< (część VIII)

HEJKA
KOCHANE JA WLASNIE WROCILAM Z OPIEKI SPOLECZNEJ O ZASILEK RODZINNY A MMA TAM DALEKO JAK CHOLERKA 45 MIN PIECHOTKA -I NIE ZALATWILAM DO KONCA BO OSTATNIO BABKI WPROWADZILY MNIE W BLAD I MUSZE Z GRYBOWA OD MEZA MIEC ZASWIADCZENIE ZE NIE POPBIERA SWIADCZEN RODZINNYCH I JESZCZE ZE ON NIE MA GOSPODARSTWA--KURDE AJK MAMY OSWIADCZENIE Z MYSLENIC ZE NIE MA -----CHORE TO JEST O 40 ZLOTYCH TYLE NERWOW

MONIA --WSZYSTKIEGO NAJ DLA MALZA I MILEGO SWIETOWANIA -CO DLA NIEGO PRZYSZYKOWALAS?

ANI-JAK OIWECZKA???????????????????????,MAM NADZIEJE ZE JUZ W DOMKU BEDZIECIE RAZEM

UCIEKAM BO JESZCZE KAWY NIE PILAM W SWOIM CAFE CZARNAAJ
ZABKA-TY CIAGLE MASZ GOSCI CHIIIIII ALE TO FAJNIE ZAWSZE COS SIE DZIEJE UCIEKAM BO

CAFE CZARNA

[ Dodano: Pon 04 Wrz, 2006 10:16 ]

Nowe polskie ustawy

Prawo do zasiłku rodzinnego mogą stracić tysiące rodzin

Jeżeli nie zostaną podwyższone progi dochodowe, upoważniające do otrzymania zasiłku rodzinnego, to prawo do zasiłku stracą kolejne tysiące rodzin żyjących na progu ubóstwa - mówili związkowcy wczoraj na posiedzeniu Komisji Trójstronnej.

Progi dochodowe, ustalone na potrzeby zasiłków rodzinnych, nie były podwyższane od 2004 r. W efekcie przez ostatnie pięć lat liczba rodzin pobierających zasiłki rodzinne spadła z 5,5 mln do 3,7 mln.

Zbigniew Kruszyński z "S" stwierdził, że "zamrożenie progów na kolejne trzy lata - jak proponuje rząd - oznacza, że rodziny wielodzietne, mające trójkę lub więcej dzieci, nie będą miały prawa do ubiegania się o zasiłek, dopóki ich dochody nie spadną poniżej poziomu egzystencji".

Ostateczna decyzja o zasiłkach zapadnie 15 sierpnia.
http://cia.bzzz.net/taxonomy/term/1

Stypendium

z roku na rok ydłuża się nam lista dokumentów do socjalnego i czytam te wszyskie regulaminy, nawet ustawe o swiadczeniach rodzinnych tez, ale dalej nie jestem pewna: czy dochód z zasiłku rodzinnego wliczał się do dochodu? czy nie i tylko go trzeba było wykazać w oświadczeniu o doch niepodlegających opodatkowaniu? Pomóżcie, bo naprawde nie moge tego znaleźć

Niespełnione cuda, niedotrzymane obietnice...

Oto nowy cudowny pomysł pana Tuska

W ubiegłym tygodniu rząd zlikwidował Rezerwę Solidarności Społecznej, w środę na jego wniosek posłowie zmniejszyli tegoroczne wydatki na świadczenia rodzinne o 2,3 mld zł, w czwartek zamrozi progi dochodowe uprawniające do pomocy społecznej, a za miesiąc te, które uprawniają do świadczeń rodzinnych - pisze "Gazeta Prawna".
Te działania uderzą w rodziny wychowujące dzieci. A już obecnie dane dotyczące ich ubóstwa są zatrważające.
745 tys. polskich dzieci żyje poniżej minimum egzystencji, zwanego tez minimum biologicznym. Taki dochód zapewnia tylko biologiczne przetrwanie. Co drugie dziecko, które urodziło się w ubiegłym roku, jest uprawnione do dodatku do zasiłku rodzinnego z tego tytułu.
Z danych Komisji Europejskiej wynika, że polskie dzieci są najbardziej narażone na ubóstwo spośród wszystkich krajów UE. Lepiej jest nawet w niezamożnej Bułgarii i Rumunii - podkreśla "Gazeta Prawna".

[NIE]POPiSowy Rząd (?)

Becikowe dla wszystkich
PAP 10:20 (aktualizowane 1 godzinę i 54 minuty temu)
Becikowe w wysokości 1 tys. zł otrzymają, niezależnie od dochodu, wszystkie matki, jeśli zaś dochód w rodzinie nie przekracza 504 zł, zasiłek z tytułu urodzenia dziecka wyniesie nawet 2 tys. zł.

Takie konsekwencje czwartkowych głosowań w Sejmie nad poprawkami Senatu do znowelizowanych ustaw o świadczeniach rodzinnych potwierdziła wiceminister ds. rodziny w resorcie pracy i polityki społecznej Joanna Kluzik-Rostkowska.
Hm.. co jak co ale wedlug mnei to przysrali właśnie z tym becikowym. Co jak co ale to bedzei naprawde duży wydatek dla państwa. Jesli by chcieli pomoc, daliby wiecej ulg. Takto bedze" dalismy kase? dalismy, to co pani sie jescze czepia" to wsytarczy na krotka mete a ulgi wszelkeigo typu starczyly by na dluzej. Nie podoba m isie to becikowe w takim stnie jak uchwalili

Świadczenia rodzinne

tuba tak często się to nie zmienia, więc pewnie taki jak zeszłego roku 583 zł.

Projekt wsparcia dla opiekunów niepełnosprawnych

Ministerstwo pracy i polityki społecznej przygotowało projekt zmiany ustawy o świadczeniach rodzinnych, którego celem jest poprawienie sytuacji finansowej osób opiekujących się niepełnosprawnymi członkami rodziny - poinformował w Sejmie wiceminister Marek Bucior.

(........)

Wiceminister tłumaczył, że zasiłek dla osoby opiekującej się niepełnosprawnym członkiem rodziny wynosi miesięcznie 420 zł - przy czym można taki zasiłek otrzymać pod warunkiem, że przeciętny dochód miesięczny na osobę w rodzinie nie przekracza 583 zł.

- W projekcie likwidujemy kryterium dochodu na członka rodziny - poinformował Bucior. Jak wyjaśnił, projekt zakłada też zwiększenie podstawy wymiaru składek emerytalno-rentowych, a także zrównanie zasiłku pielęgnacyjnego z dodatkiem pielęgnacyjnym, który jest corocznie waloryzowany.

Zdaniem Buciora nie ma szans na powrót do możliwości przejścia na wcześniejszą emeryturę osób opiekujących się niepełnosprawnymi członkami rodziny.

Projekt jest obecnie w konsultacjach międzyresortowych.

Źródło Onet.pl

Projekt mądry, ale czy coś z tego wyjdzie czas pokarze.

Świadczenia rodzinne

Od marca 2010 roku wzrośnie zasiłek pielęgnacyjny

Dopiero od 1 marca 2010 r. ma wzrosnąć wysokość zasiłku pielęgnacyjnego. Tak wynika z nowej wersji projektu nowelizacji ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. nr 139, poz. 992), który trafił już do Komitetu Rady Ministrów. Poprzednia zakładała, że będzie wyższy od 1 listopada tego roku. Zasiłek pielęgnacyjny, który wynosi obecnie 153 zł, wzrośnie do 173,10 zł i będzie wynosić tyle, ile dodatek pielęgnacyjny. Przesunięcie tego terminu jest związane z kosztami dla budżetu. Według szacunków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej wydatki na ten cel wzrosną w skali roku (jeśli wzrośnie od marca) o ponad 160 mln zł. Jednocześnie dodatek pielęgnacyjny nie będzie waloryzowany co roku, ale weryfikowany co trzy lata, jak pozostałe świadczenia rodzinne.

– Coroczna waloryzacja dodatku jest propozycją korzystniejszą dla rodzin, niż proponowana przez ministerstwo weryfikacja przeprowadzana tylko co trzy lata, bo uwzględnia na bieżąco realny wzrost cen – mówi Bożena Kołaczek z Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych.

źródło

WOLNE WNIOSKI

O zasiłkach rodzinnych jakoś nikt nie pisze (albo nie zauważyłam). Jestem zdania, że powinny przysługiwać. Poza tym należy brać pod uwagę różne zdarzenia losowe jakie mogą (mam nadzieję, że jak najrzadziej) spaść na rodzinę zastępczą.
Do dochodu rodziny biologicznej nie powinno się doliczać pieniędzy na częściowe pokrycie kosztów utrzymania dziecka w rodzinie zastępczej.

Pomoc pieniężna dla rodzin zastępczych.

Jestem rodziną zastępczą ( i opikunem prawnym) dla mojej niepełnosprawnej siostry przez rok z opieki społecznej dostawałam 420 zł świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia z powodu opieki nad dzieckiem specjalnej troski, jednocześnie miałam opłacane składki na ubezpiecznenie.
W nowelizacji Ustawy o zasiłkach rodzinnych widnieje zapis że świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje jeżeli dziecko przebywa w rodzinie zastęczej.
Dla mnie to jest szok przecież PCPR nie opłaci mi składek emertytalnych.
Uważam to za wielką niesprawiedliwość, że cała ustawa o świadczeniach rodzinnych bardzo bije w dzieci z rodzin zastępczych.
Czy może ktoś się orientuje czy są jakieś szansę na zmianę tego przepisu.
Już rok temu zabrano dzieciom niepełnosprawnym zasiłek pielęgnacyjny na pare miesięcy tylko dlatego że są w rodzinie zastępczej

Polityka

jebany robal socjalizmu siedzi w kazdym rzadzie. co za zal...

O ponad 40 proc. wzrosną zasiłki rodzinne dla 3,5 miliona osób - dowiedziała się "Gazeta Prawna". Dzisiaj Komitet Stały Rady Ministrów, a jutro rząd, muszą podjąć decyzję o tegorocznych podwyżkach świadczeń rodzinnych. Ustalenia w tej sprawie trwają do ostatniej chwili. Świadczenia będą w tym roku kosztować ponad 7 mld zł - pisze gazeta.

Absurdy prawne

Z mojej renty rodzinnej jest pobierany podatek należny. Ponieważ moja renta rodzinna na dwie osoby jest poniżej minimum socjalnego, rząd dorzuca mi do mojego zabranego podatku, zasiłek rodzinny i dodatek z tytułu samotnego wychowania dziecka.Sama sobie wypracowałam część jałmużny.W tej sprawie pisałam do minister Anny Kalaty, ale zostało to zignorowane.
Dlaczego rząd nie podwyższa rent rodzinnych? Zamydla nam oczy rewaloryzacjami.Mój mąż przepracował 28 lat, ja mam ustalone wiano emerytalne za 28 lat pracy, a ja za karę muszę korzystać z żebraczych świadczeń rodzinnych.Nie mogę uciec z komunalnego blokowiska, i kupić dachu nad głową, ponieważ nie mam zdolności kredytowej. Czyż to nie jest absurd?Również w tej sprawie zwróciłam się do minister Anny Kalaty.Jeden z magistrów odpisał mi, że mam z reklamacją udać się do ZUS-u w swoim mieście. Gdzie są nasze składki?

Absurdy prawne

Od ilu lat nie zmieniono progu (504 zł) od którego zależy przyznanie świadczeń rodzinnych ?! Znam przypadek, że dochód na osobę (ten wyliczony do zasiłku rodzinnego) przekroczył próg o 1,22 tak, jeden złoty i dwadzieścia dwa grosze. To jest polityka prorodzinna, bo 505,22 x 3 osoby (urodziło się dziecko)= 1515,66. To chyba bardzo dużo dla młodej rodziny? Zapłacić czynsz, ratę kredytu na mieszkanie, kupić niezbędne rzeczy dla malucha i... zęby na półkę. Ustawodawcy chyba zapomnieli o podwyższeniu tej kwoty? A przecież wzrosła i średnia płaca i minimalna...

Wypełnienie kwestionariusza do zasiłku pielęgnacyjnego

Mata Hari, ja sądzę, że chyba nie masz racji w kwestii tych świadczeń rodzinnych, ale oczywiście mogę się mylić. Na mój chłopski rozum zasiłek wychowawczy, zasiłek pielęgnacyjny, dodatek pielęgnacyjny, czy wreszcie świadczenie alimentacyjne to niezależne od siebie środki pieniężne. Zasiłek pielęgnacyjny oraz dodatek pielęgnacyjny otrzymujemy na dziecko z orzeczonym stopniem niepełnosprawności- niezależnie od naszego dochodu. Kryterium dochodowe nie ma również wpływu na świadczenie alimentacyjne. Natomiast jeżeli chodzi o zasiłek wychowawczy i świadczenie pielęgnacyjne to nasze kochane państwo ustaliło pewien próg po przekroczeniu którego nie da nam nawet złamanego grosza. Wynosi on- z tego co pamiętam- 540 zł. na osobę w rodzinie.
Tak więc wydaje mi się, że świadczenia te nie eliminują się nawzajem o ile nie powodują przekroczenia pewnego progu dochodowego. Dowiedzieć się oczywiście należy, ale ja raczej byłbym w tej sprawie dobrej myśli.

zasilkowy szwindel daje dobre zycie w Polsce

Tomku!dorze to ująłeś ..dwa dni zbierałam się żeby tu napisać,bo uważam żeby nie ruszać czegoś co może wywołać fetor, ale czemu niby nie jak coś mnie wkurza i też mam prawo wyrazić swoje zdanie ....
Stille! mam nadzieje ,że życie zweryfikuje Twoja postawę i sposób odbierania codzienności,oby POZYTYWNIE i korzystając z tych przywilejów,że każdy może wyrazić swoją opinię nie "obrażajac innych" ( bo ja np.czuję sie urażona Twoją wypowiedzią co do zasilków rodzinnych i nie wiem czy może później nie będe odnośnie tych dla bezrobotych ponieważ maż jest drugi miesiąc bez pracy ).. oraz szanujac Twoje zdanie chcialam Ci zadedykowac fragment "Dezyderaty"............
.....Krocz spokojnie wśród zgiełku i pośpiechu-pamiętaj jaki pokój może być wciszy.Tak dalece jak to możliwe,nie wyrzekając się siebie bądź w dobrych stosunkach z innymi ludźmi.Prawdę swą głoś spokojnie i jasno,słuchaj też tego co mówią inni,nawet głupcy i ignoranci,oni też mają swą opowieść.Jeśli porównujesz się z innymi możesz stać próżny lub zgorzkniały,albowiem zawsze będą lepsi i gorsi od ciebie.....
......Polecam cały tekst,daje dużo do myślenia,może Ci uświadomi,że jednak nie będziesz bardziej norweska od Norwegów.
Pozdrawiam.
Ps.kkasia w zeszlym roku rodzinnego na pierwsze i drugie dziecko było 46zł,na kolejne troche wiecej...w sumie OGROMNA KWOTA

Zasilki dla polskich rodzin sieja niepokoj


Sąsiedzi Norwegów a mianowicie Niemcy są w UE a rodzinne na dziecko dostaniesz jeśli to dziecko jest zameldowane na terenie Niemiec.

Nie zgodze się z tym- można się starać nawet jeśli dzieci mieszkają w Polsce.

W większości krajów Unii Europejskiej można się starać o zasiłek socjalny na dziecko. Jednak sytuacja dotycząca zasiłków rodzinnych dla Polaków pracujących w Niemczech jest nieco bardziej skomplikowana niż w innych państwach.

Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać świadczenie na dziecko?

wypełnić i złożyć wniosek- formularze zgłoszeniowe można odbierać w urzędach pracy. Tu Tu również można otrzymać informację, jakie dodatkowe dokumenty należy dołączyć do wniosku.
dołączyć do wniosku zaświadzcenie o legalnym zatrudnieniu;
dołączyć akt urodzenia dziecka;
dołączyć dokument potwierdzający dalsze kształcenie w przypadku dzieci powyżej 18. Tylko na tej podstawie rodzinom z pełnoletnim dzieckiem przysługuje zasiłek. Informacje zawarte w załączniku obejmują rodzaj szkoły, planowany okres zakończenia edukacji oraz aktualne wykształcenie.
należy mieć opłacone regularnie składki tzw. ubezpieczenia od bezrobocia.

Gdzie złożyć wniosek?
Podania o zasiłek rodzinny na dziecko można składać w Niemieckim Urzędzie Pracy w dziale ds. Rodzinnych. Wniosek można również wysyłać pocztą. Zazwyczaj na rozpatrzenie podania nie trzeba długo czekać. Odpowiedz wysyłana jest w ciągu dwóch- trzech tygodni.

Doniesienia prasowe...

Po utracie dochodu łatwiej o zasiłek

Trybunał Konstytucyjny zakwestionował niekorzystne dla świadczeniobiorców zasady obliczania dochodu rodziny
Chodzi o § 17 ust. 2 rozporządzenia z 2 czerwca 2005 r. w sprawie sposobu i trybu postępowania w sprawach o świadczenia rodzinne. Mówi on, że nie pomniejsza się dochodu rodziny o dochód utracony przez jednego z jej członków, jeżeli w tym samym roku kalendarzowym ponownie się on zatrudnił i uzyskał przychody z innego źródła (i nie utracił tego zatrudnienia przed zgłoszeniem wniosku o zasiłek). Nie miało znaczenia, jak długa była przerwa w jego zatrudnieniu ani okres, w jakim rodzina, po faktycznym odliczeniu takich utraconych dochodów spełniałaby kryterium dochodowe (podstawowe wynosi obecnie 504 zł na osobę w rodzinie).
Trybunał uznał wczoraj ten przepis za niezgodny z ustawą zasadniczą, gdyż takie ograniczenie nie wynikało z ustawy o świadczeniach rodzinnych i wykraczało poza materię przekazaną przez ustawodawcę do uregulowania przez Ministerstwo Pracy w tym rozporządzeniu. Trybunał stwierdził, że rozporządzenie nie może zmieniać ustawy (P 45/08)0.
Mateusz Rzemek
(c) 2009 Rzeczpospolita
Rzeczpospolita

Doniesienia prasowe...

Renatko przytoczony przeze mnie fragment pochodzi właśnie z materiału, do którego link podała Gosia... Oprócz negatywnych informacji dotyczących świadczeń rodzinnych (czytaj zasiłku rodzinnego) ten akurat fragment dotyczący świadczenia pielęgnacyjnego wydaje mi się na dzień dzisiejszy optymistyczny: "...rząd proponuje..." a jak będzie życie pokaże...

12.10 -06.11.2008

Grzegorzu ,zgadzam się z tym co piszesz z jednym wyjątkiem. A właściwie to poprawka, zasiłek pielęgnacyjny jest brany pod uwagę gdy starasz się o zasiłek (obojętnie jaki ) z OPS, co jest co najmniej dziwne,gdyż właśnie ten urząd jest zobligowany do pomocy ON. Podam przykład teoretyczny: gdy dokumenty złożą dwie rodziny 4-osobowe o identycznych dochodach ,ale w jednej z tych rodzin jest ON która pobiera zasiłek pielęgnacyjny-to właśnie ta rodzina nie dostanie zapomogi ze względu na przekroczenie dochodu na osobę w rodzinie. Będzie miała większy dochód o 153 zł. Natomiast zasiłek pielęgnacyjny nie jest wliczany do świadczeń rodzinnych i z PCPR. Dodałabym jeszcze,że do świadzczeń rodzinnych wlicza się stypendium socjalne, które jak sama nazwa wskazuje jest przyznawane dla ubogich studentów. Po czym w następnym roku zasiłkowym wlicza się go do dochodu rodziny. Dla mnie paranoja.

12.10 -06.11.2008

Elu samo świadczenie nie jest wprost powiązane z zasiłkami rodzinnymi (wartość zasiłków wzrosła, a świadczenia nie) ale łączy je wspólny próg dochodowy... dlatego w Petycji wnosimy o uniezależnienie progu dochodowego dla świadczenia pielęgnacyjnego od progu dla zasiłków rodzinnych...

07.11.2008-19.01.2009

Według mnie to w pierwszej kolejności powinniśmy się domagać aby uniezależnić ten zasiłek od świadczeń rodzinnych czyli tak naprawdę od limitu dochodowego w rodzinie.... i wydaje mi się, że jednak ciągle dzielimy niepełnosprawnych na tych bardziej i mniej niepełnosprawnych czego chciał uniknąć Grzegorz... a co z tymi którzy do tej pory ten zasiłek pobierali a po naszej interwencji pobierać go nie bedą - bo teraz mają prawo do niego bez wyjątku dzieci do 16 roku życia (lub do 24 roku życia gdy sie uczą), które mają orzeczenie o niepełnosprawności i nie jest przekroczone kryterium dochodowe obowiazujące przy świadczeniach rodzinnych...

07.11.2008-19.01.2009

czyli Aniu brzmią one tak samo...różnią sie tylko oznaczeniem grupy....

Przynajmniej tak jest na orzeczeniach moich chłopców.

Według mnie to w pierwszej kolejności powinniśmy się domagać aby uniezależnić ten zasiłek od świadczeń rodzinnych czyli tak naprawdę od limitu dochodowego w rodzinie....


Zdaje się,że bedzie z tym ciężko.
Jak na poprzednim spotkaniu spytałam dlaczego ten dodatek jest uzależniony od nauki w szkole to już było zdziwienie , o co ja w ogóle pytam.
To jest tak obmyślane ,że uczące się dzieci z rodzin o niskich dochodach(czyli mieszczących się w kryterium) zamiennie mają albo dodatek na edukację(zdrowe) albo na rehabilitację (niepełnosprawne).
tu będzie ciężko.

07.11.2008-19.01.2009

Prawidłowo to jest tak ze jestes uprawniona do pobierania dodatków rodzinnych i zasiłku rodzinnego gdy nie przekraczasz progu dochodowego. Legitymujesz sie orzeczeniem o stopniu niepełnosprawnosci.Wówczas pobierasz dodatek rehabilitacyjny na dziecko, zasiłek rodzinny i raz do roku na rozpoczecie roku szkolnego. Wszystko to pobierasz do ukonczenia 24 roku zycia przez dziecko ale tylko gdy uczy sie w szkole.

rozwiązania ułatwiające podjęcie pracy

A wiec skupiamy sie na rzeczach waznych zanim na forum wróca Jola i Marta /niech sobie odpoczna i pozbieraja swoje mysli do kupy/ my zaczniemy sobie dyskusje na nasz temat czyli zasiłków i swiadczen. Ja jednak obstawała bym aby Ministerstwo wyraziło w jaki kolwiek sposób przy etacie pielegniarza-opiekuna bo to załatwiło by skutecznie nasze oczekiwania. A jesli były by problemy to poprostu niech nam podwyzsza to świadczenie pielegnacyjne i zasiłek pielegnacyjny oraz dodatki rodzinnego /ale znacznie i odczuwalnie/. Równiez jesli mowa o dodatkach rodzinnych to uwazam ze nie powinno to miec granicy i na niej sie konczyc mianowicie chodzi o wiek 24 lat. Poniewaz osoby niepełnosprawne z orzeczeniem w stopniu znacznym i głebokim zawsze sa dziecmi do konca życia tym bardziej ze wiekszosc jest ubezwłasnowolniona. Znacie to z własnej autopsji i wiecie o co mi chodzi wiec nie bede sie rozpisywała. A jesli chodzi o rehabilitacje o tutaj jest wiele do zrobienia i trudniejsza sprawa i bardzo rózna w zaleznosci od potrzeb i sytuacji wielu osób. Wiec tutaj trzeba ostroznie i pozbierac wszystkie solidne argumenty i stworzyc całosc w miare konkretnie. A co sie da załatwic i wydłubac w Ministerstwie to sie zobaczy i oby nam sprzyjali jak najlepiej i naprawde zechcieli pomóc tym razem efektywnie i wydajnie

BECIKOWE - co Wy na to...

Neirdilka na chwile obecną prezydent podpisał ustawe o becikowym dla rodzin w których dochód na członka rodziny nie przekracza 504,00 zł. Matka będa ca w takiej sytuacji dostaje 1000 zł becikowego i 500,00 zł zasiłku porodowego (zasiłek był juz wcześniej).

Nie jestem w 100% pewna co do Twojej sytuacji bo jesteś na utrzymaniu rodziców. ( inf. z internetu: L. Kaczyński podpisał już wcześniej nowelizację ustawy o świadczeniach rodzinnych, która przewiduje, że "becikowe" w wysokości 1 tys. zł otrzymają te mamy, u których dochód w rodzinie nie przekracza 504 zł na osobę, a w rodzinach z dzieckiem niepełnosprawnym - 583 zł.)
Czy w Twoim przypadku nie liczy się dochodu na osobe w rodzinie w taki sposób - dochody Twoich rodziców/ilość osób na utrzymaniu.
Musisz to sprawdzić w Urzędzie Miasta/Gminy - tam gdzie mieszkasz.Dowiedz sie jak to jest.

Ale chyba powinnaś dostać i jako samotna matka też cos dostaniesz dodatkowo. Wypytaj się w urzędzie.

Pozdrawiam

Dlugi a wspolnota majatkowa

[b]W wyniku powstania dlugow firmowych komornik wszedl na moje dochody,zajal 50% najnizszego wynagrodzenia (zona na bezrobociu bez prawa do zasilku,uczaca sie corka).Poniewarz nie jestem w stanie zaspokoic potrzeb rodzinnych,Aktem Notarialnym zawarlismy Rozdzielnosc Majatkowa, teraz niebardzo wiemy co dalej.

Jakie prawa nabywa moja zona ktora nie jest sprawca powstalego zadluzenia?
Czy komornik moze zajac rzeczy nabyte po zawarciu w/w Aktu Notarialnego?
Czy komornik ma uprawnienia do zejecia najnizszej krajowej wiedzac jaka jest sytuacja w mojej rodzinie?

rodzinne

Wyjaśnienia dotyczące ustalania prawa do świadczeń rodzinnych:

Od 1 maja 2004 r. zasiłek rodzinny przysługuje na dziecko, a nie przysługuje na małżonka.

http://www.zus.pl/niusy/k040326.htm

Na tej stronie są wyjaśnione wszystkie zmiany w rodzinnym.
Pozdrawiam

Liczba zatrudnionych, a zasiłki ZUS

Jak wiadomo zakład pracy wypłaca zasiłki ze srodków ZUS wówczas kiedy zatrudnia ponad 20 pracowników - liczbę zatrudnionych ustala się na 30 listopada poprzedniego roku...W 2003 roku nasze przedsiębiorstwo było "małe" pod względem zatrudnienia - dopiero w 2004 roku nastapił gwałtowy rozkwit firmy i wzrost zatrudnienia tj. na koniec listopada - ponad 40 osób. Niech mnie ktoś ustwierdzi w przekonaniu - czy od 01 stycznia 2005r możemy już sami wypłacac zasiłki ze srodkow ZUS? Co z pracownikiem, który od października 2004 roku przebywa na zasiłku chorobowym, który wypłacany jest mu bezposrednio przez ZUS? Czy ZUS w takim przypadku powienien mu wypłacać świadczenie do końca okresu leczenia(ja-myślę, ze tak.)? Czy w 2005 roku moge już złożyć wniosek w ZUS o wydanie legitymacji ubezpieczeniowych? Ostatnie moje pytanie - czy w następnym okresie przyznawania zasiłków rodzinnych tj. od 01.09.2005 staniemy się ich płatnikami (a może już od stycznia br możemy wypłacac zasiłki rodzinne - osobiście wydaje mi się jednak, że dopiero w nastepnym okresie zasiłkowym)?

urlop wychowawczy

W niewłaściwym miejscu szukasz, bo nie ZUS zajmuje się dodatkami do zasiłku rodzinnego. Powinnaś zerknąć do ustawy o świadczeniach rodzinnych:

Art. 10. 1. Dodatek z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego(...)

5. Dodatek nie przysługuje osobie, o której mowa w ust. 1, jeżeli:

3) podjęła lub kontynuuje zatrudnienie lub inną pracę zarobkową w okresie korzystania z urlopu wychowawczego;

ulga prorodzinna

tak… możesz ograniczyć tę kwotę dowolnie... tak właśnie podatnicy w zeszłym roku ograniczali tę kwotę…

---------------
maksymalna kwota ulgi na jedno dziecko za rok podatkowy 2008 wynosi 1173,70 złâ€Ś czyli... podatnik ma prawo... odliczyć ww. kwotę na każde dziecko ...a zatem ...może tę kwotę dowolnie ograniczyć

---------------
na pocieszenie…

posłowie przygotowali projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw związanych z wprowadzeniem ulgi prorodzinnej

i tak

proponowana zmiana ustawy o świadczeniach rodzinnych… polega na wprowadzeniu zasady, że zwiększenie dochodu na skutek skorzystania z ulgi prorodzinnej nie będzie brane pod uwagę przy ustalaniu wysokości dochodu osób ubiegających się o świadczenie, dla którego uzyskania ustalone jest kryterium dochodu

a więc… osoby uprawnione do świadczeń rodzinnych nie będą musiały wybierać - czy skorzystać z prawa do zasiłku rodzinnego, czy też skorzystać z ulgi prorodzinnej

ponadto... projekt ustawy przewiduje zwiększenie kwoty zasiłku rodzinnego od dnia 1 września 2009 r. do wysokości 120 zł na jedno dziecko - bez względu na wiek dziecka

Powtórka z zeszlego roku...

Wczoraj byłam w sprawie zasiłków rodzinnych i zaliczek alim. W Kielcach wnioski na rodzinne już są przyjmowane, na zal. alimentacyjne będą wydawane dopiero w sierpniu. Od "swojego" komornika otrzymałam informację, że jak będę mieć komplet potrzebnych dokumentów wniosek mam przynieśc jak najszybciej i jeśli jest to kontynuacja egzekucji, nie będzie żadnych problemów z szybkim wystawieniem odpowiednich zaświadczeń.
Więc wydaje mi się, że dużo zależy od samych komorników.
Ale jak będzie to się dopiero okaże.

PFRON RUSZA ZNOWU Z AKCJĄ PEGAZ (dofinansowanie samochodu)

Ja mam pytanko co do tych dochodów brutto. Bo do komputerów i turnusów doliczałam zasiłek wychowawczy, rodzinne i na kształcenie dziecka niepeł. oprócz pielęgnacyjnego oczywiście. A we wniosku o auto do PFRON jest napisane: "w związku z przytoczoną definicją dochodu brutto przy ustalaniu dochodu w gosp. domowym, nie uwzględnia się:
- świadczeń rodzinnych, dodatków rodzinnych i pielęgnacyjnych......

to mam wpisać swój wychowawczy i rodzinne? Sama już nie wiem raz każą to do odchodu wpisywać raz nie? Może mi ktoś to wyjaśnić?

Petycja ZA związkami formalnymi dla par tej samej płci w RP

rozwiązania prawne - w takich modelach jak przedstawione powyżej - sa kreowane różnorodnie w zalezności od państwa danego

konkubinaty / kohabitacje to związki nieformalne, lecz mające dla siebie różne udogodnienia na gruncie prawa, nieraz szerokie - zwłaszcza w porównianiu z Polską, gdzie praktycznie osoby w konkubinacie pozostające mają prawo odmówić zeznań gdyby narażało to konkubenta / konkubentkę na odpowiedzialność prawną (gdzie indziej przepisy dot. praw i obowiązków osób będących w kohabitacji - nie jest do tego potrzebna ustawa - dot. np. praw najmu, kwestii opieki czy ew. zasiłków); przepisy te nie okreslają relacji rodzinnych między osobami danej pary (nie ma powinowactwa między nimi, nie są za rodzine uważane)

PACS jest umową związku - pary niekoniecznie za rodzinę się uważającą, rodzajem formalizacji, Paktem Cywilnym (ładna taka polska nazwa?? ), są one różnie kształtowane (umowy) w różnych krajach.

Związek Partnerski to konkretna nazwa instytucji fomalizacji par czesto i jedno- i różnpłciowych, która to instytucja jak i w wypadku mażłeństw - określa relacje RODZINNE pary, która decyduje się w nim żyć.

To podstawowa różnica.

zasiłki rodzinne

Od 1 sierpnia pod numerem 0-801447-000 można uzyskać m.in. informację, komu przysługują świadczenia rodzinne, ile wyniosą i jak się o nie starać. Ministerstwo Polityki Społecznej zdecydowało o uruchomieniu specjalnej infolinii w związku ze zmianą przepisów o świadczeniach rodzinnych. Wejdą one w życie 1 września. Zaczną wtedy także obowiązywać nowe rozwiązania dotyczące zaliczki alimentacyjnej. Infolinia będzie czynna przez cały sierpień od poniedziałku do piątku w godzinach 8.15 - 16.15. Koszt połączenia to 0,49 zł za minutę.

pap

Zasiłki rodzinne MOPS

Jak podają lokalne media w koszalińskim Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej ciągną się kolejki petentów (petentek) składających wnioski o przyznanie zasiłków rodzinnych. Duża część interesantów musi dokompletować dokumenty. Petenci twierdzą, ze dokumenty juz w większości przypadków złożyli wcześniej i nie rozumie po co teraz musi ponownie stać w kolejkach. Jak szacuje kierownictwo MOPS do 1.000 petentów (rodzin) moze nie zdążyć w terminie złożyć wnioski i uzysakć zasiłek.
I co Wy na to? Jest problem czy tylko media znów szczekają?

MPiPS: Wzrasta wysokość świadczeń rodzinnych

Mam pytanie .według tej listy nalezy mi sie dodatek rodzinny na moich chłopaków...w momencie kiedy skonczyli 18 lat dostałam pismo .że dodatek rodzinny sie nie nalezy...mimo iz oboje sie uczą nie dostaje ani złotówki ....
dodatkowo tracę dodatek z tytułu rozpoczęcia nauki we wrzesniu .plus dodatek za dojazdy do szkoly....

spełniamy warunki przyzanwania dodtaków rodzinnych., mieścimy sie w limice.
czyli co miesiąc tracę od 2.....przy drugim od 3 lat ....2 zasiłki rodzinne .w moim budżecie to dosyc duża kasa.....
dlaczego ? zostałam wprowadzona w błąd?
po tym jak dostałam pismo że skonczył sie okres przyzanwania zasiłków pytałam o to w kilku miejscach .kazdy stwierdzil jedno ,nie nalezy się. pyałałam w ZUs w Mopsie...w urzędzie miasta .....

Kawiarenka 40

Witam wszystkich..dzis za oknem pochmurno, ale na szczescie nie pada..
Olesia przeciez to jak wygladasz nie ma nic do rzeczy

Zasiłek pielęgnacyjny
Prawo do zasiłku

Zgodnie z ustawą z dnia 1 grudnia 1994 r. o zasiłkach rodzinnych, pielęgnacyjnych i wychowawczych (Dz. U. z 1998 r. nr 102, poz. 651) zasiłek pielęgnacyjny przysługuje:

dziecku w wieku do lat 16, w przypadku uznania dziecka za niepełnosprawne,
osobie w wieku powyżej 16 lat, jeżeli jest niepełnosprawna w stopniu znacznym, jak również w przypadku gdy jest niepełnosprawna w stopniu umiarkowanym, jeżeli niepełnosprawność powstała w wieku uprawniającym do zasiłku rodzinnego na dziecko,
osobie, która ukończyła 75 lat życia.
Wysokość zasiłku

Od 1 marca 2003 r. zasiłek pielęgnacyjny wynosi 141,70 zł. Wysokość dochodu rodziny nie ma znaczenia.

Niezbędne dokumenty

Zasiłek pielęgnacyjny jest wypłacany po złożeniu pisemnego wniosku o jego wypłatę wraz z dokumentem potwierdzającym wymagane uprawnienia (orzeczenie o niepełnosprawności, dokument stwierdzający wiek).
www.infoobywatel.gov.pl

Dlaczego kobiety są upośledzone politycznie?

Inne partie, głównie centro- i ściśle lewicowe, też mają w programach postulaty skierowane do kobiet. Nic nowego.

Cele PK są bardzo wąskie, ograniczają się tylko do kilku punktów ściśle ze sobą związanych:

1- opieki medycznej nad kobietami (zwłaszcza w okresie ciąży, porodu, badań okresowych)
2- przywrócenie funduszu alimentacyjnego
3- przyznanie nie jałmużny, ale godnych zasiłków wystarczających na wychowanie dziecka w ubogich rodzinach
4- zlikwidowanie domów dziecka na rzecz domów rodzinnych
5- wyrównanie płac z mężczyznami
6- zaostrzenie kar w przypadku maltretowania kobiet, gwałtu czy zmuszania do prostytucji
7- realna polityka prorodzinna
8- opieka nad samotnymi matkami
9- edukacja seksualna
10- refundacja środków antykoncepcyjnych i leczenia niepłodności
11- możliwość samostanowienia w kwestiach planowania rodziny


Pkt 3 i 8 są w zasadzie pochodnymi pktu 7, który z kolei zbyt ogólny. Co do pktu 4 - nie byłoby domów dziecka, gdyby rodzinne dd istniały w odpowiedniej ilości. To chyba kwestia niechęci rodzin (w tym kobiet) do brania takich dzieciaków. 5 to - jak wspomniał DP - mrzonka niemająca związku z gospodarczą rzeczywistością, chyba że mówimy tylko o przedsiębiorstwach państwowych lub z udziałem skarbu państwa. Pkt 1 jest nieco anachroniczny, bo opieka w czasie ciąży istnieje. W przypadku pktu 6 problemem nie jest niska kara, tylko primo jej egzekwowanie secundo niechęć kobiet do ujawnienia takich faktów. Pkty 9 i 10 znajdziecie w każdym programie partii lewicowej, 11 to - jak podejrzewam - łagodne ujęcie postulatu aborcji.
Brakuje szerszej wizji politycznej, np. stosunków zagranicznych czy gospodarki.

Nie zmienia to faktu, że PK może być swoistym ogólnopolskim "krasnalem i gamoniem" A.D. 2007. I - tak na marginesie - tym razem też byłoby dobrze, gdyby egzotyczny komitet wygrał z partią Wierzejskiego.

Pytanie w temacie jest oczywiście bardziej kontrowersyjne niż ustawa przewiduje, ale co w tym złego? Taka generalizacja jest po prostu śmieszna i nie trzeba jej traktować poważnie.

PS Dlaczego pełnomocnikiem wyborczym komitetu Partii Kobiet jest facet?

Zasiłek wychowawczy

od 1.11.2009 będzie weryfikacja świadczeń rodzinnych. Zmieni się kwota zasiłku rodzinnego i dodatków oraz wysokość dochodu na jedną osobę.

becikowe i czy coś jeszcze???

A zasiłek rodzinny?

1. Na dziecko w wieku do ukończenia 5 roku życia - 48 zł miesięcznie

Podstawa prawna: ustawa z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz.U. z 2006 r. Nr 139, poz. 992 z późn. zm.); Dz.U. z 2006 r. Nr 130, poz.903.

ps.

Ogólnie proponuje zagłębić się w lekturę ustawy o świadczeniach rodzinnych.

dodano:

Zgodnie z art. 2 ww. ustawy:

Świadczeniami rodzinnymi są:
1) zasiłek rodzinny oraz dodatki do zasiłku rodzinnego;
2) świadczenia opiekuńcze: zasiłek pielęgnacyjny i świadczenie pielęgnacyjne;
3) zapomoga wypłacana przez gminy, na podstawie art. 22a;
4) jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka.

ad 4. Zdaje się, że chodzi np. o becikowe
ad 1. To zdaje się to o czym ja pisałem
ad 2. Zdaje się że owszem ale w przypadku dziecka - to niepełnosprawnego (jeśli dodatkowo, któryś z rodziców rezygnuje z pracy w celach opiekuńczych to dochodzi jeszcze świadczenie pielęgnacyjne)
ad 3.

Art. 22a.
1. Rada gminy w drodze uchwały może przyznać zamieszkałym na terenie jej działania
osobom jednorazową zapomogę z tytułu urodzenia ich dziecka.
2. Do zapomogi, o której mowa w ust. 1, nie stosuje się przepisów rozdziałów 4, 6 i 7.
3. Szczegółowe zasady udzielania zapomogi określa uchwała rady gminy.
4. W związku z urodzeniem się jednego dziecka może być przyznana tylko jedna zapomoga.
5. Wypłaty zapomóg finansowane są ze środków własnych gminy.Więc z tego wynika, że nawet jeśli zapomoga z art. 22a jest inna niż art 2. pkt. 4 to i tak pkt. 3 art. 22 pozwala na przyznanie tylko jednej zapomogi

Mam nadzieję, że nie namieszałem. Z pewnością na forum znajdą się osoby, które znają problem od kuchni!

Aha!
Jeszcze zgodnie z art. 5 ust. 1 ww. ustawy
"Zasiłek rodzinny przysługuje osobom, o których mowa w art. 4 ust. 2 [a) rodzicom, jednemu z rodziców albo opiekunowi prawnemu dziecka;
b) opiekunowi faktycznemu dziecka;
c) osobie uczącej się., ]
jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę albo dochód osoby uczącej się nie przekracza
kwoty 504,00 zł."

Zasiłek rodzinny

Napiszcie mi wszystko co wiecie na temat zasiłków rodzinnych na lata 2007/2008. Za pomoc oczywiście +

Zasilek rodzinny w Holandii

Powyzej podany jest link odnosnie zasilkow rodzinnych, podane sa rowniez kwoty jakie sie naleza. Zalezy to oczywiscie od tego w jakim wieku sa dzieci.
Kwota uzyskana za zasilek rodzinny - nie odlicza sie od podatku rocznego.

Przeprawy z SVB-kinderbijslag.Prośba o pomoc

po sierpniu 2007 gdy skończyło się rodzinne nie złożyłem wniosku ponieważ nie mogłem być w Polsce w dniach roboczych.
Ja myślę że SVB drąży temat dlaczego w Polsce nie otrzymuję zasiłku i wydaje im sie to podejrzane ponieważ w Holandii otrzymuje się niemal automatycznie,a w Polsce co roku zaświadczenia z US o dochodach,wnioski itd.
Z tego co się orientuję SVB współpracuje z odpowiednim urzędem w innym kraju,w przypadku Polski żona była w Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej
Województwa Śląskiego skąd dostała wezwanie do złożenia dokumentów o zameldowaniu dzieci i terminach i wysokości zaiłków w Polsce

Ich strona to
http://cvj146.internetdsl...id=67&Itemid=59

Myślę (mogę się mylić) zasiłek w Polsce można mieć a z tej korespondencji wnioskuję że nawet TRZEBA mieć (ew.negatywną decyzję w przypadku za dużych dochodów.)

A co gdy ja nie złożyłem w ogóle wniosku?SVB żąda informacji o stanie rodzinnym-potwierdzenie meldunku z urzędu gminy (E-401) a także zaświadczenia o pobieranych (bądź nie) świadczeniach rodzinnych w Polsce(E-411).Zasiłek rodzinny w Holandii można dostać z wyrównaniem rok do tyłu od momentu złożenia wniosku,jeśli się w tym okresie pracowało i odprowadzało podatki.Ja,wypełniając druk E-411,mam ujęte w ten sposób,że do dnia tego i tego pobrałam zasiłek w wysokości.... a od dnia tego i tego nie jestem uprawniona do świadczeń rodzinnych z powodu niezłożenia wniosku(nie składałam,bo mąż składał w Holandii).Dodam,że za okres ,w którym ja pobierałam zasiłek w Polsce(to jest ten rok do tyłu),mąż dostał wyrównanie do wysokości obowiązującej w Holandii.Nie wiem jak jest teraz-jak my załatwialiśmy ponad dwa lata temu,to taka była procedura.

[ Dodano: Czw Lut 21, 2008 11:34 pm ]

Zasiłki rodzinne w Europie.

Proponuję Państwu artykuł nt zasiłków rodzinnych: http://www.gazetawyborcza.pl/1,75248,4339725.html

CHILD BENEFIT

Zasady przyznawania zasiłku na dzieci (Child Benefit)
Każda osoba mieszkająca na stałe w Irlandii i posiadająca dzieci jest uprawniona do otrzymywania zasiłku ma dzieci z Departamentu Spraw Socjalnych i Rodzinnych. Aby otrzymać świadczenie należy wykazać złożyć odpowiedni wniosek i spełniać kryteria przyznawania świadczenia.

Podstawowymi kryteriami przyznawania zasiłku na dzieci są:

Wiek dziecka

Rezydencja dziecka/rodziców

Fakt pobierania nauki przez dziecko

Świadczenia są wypłacane na dzieci do 16 roku życia. Dzieci w wieku 16-19 lat mogą podlegać świadczeniu jedynie, jeśli spełnione jest jedno z następujących kryteriów:

Pobiera naukę w pełnym wymiarze czasu

Jest niezdolne do samo-egzystencji z powodu przewlekłej choroby fizycznej lub psychicznej

Uprawnionymi do otrzymania wypłaty świadczenia na dziecko są:

Matka/macocha w przypadku, gdy dziecko przebywa na stałe pod jej opieką

Ojciec/Ojczym w przypadku, gdy dziecko przebywa na stałe pod jego opieką

Rodzic, z którym dziecko przebywa więcej czasu w przypadku rodziców mieszkających oddzielnie

Matka – w przypadku, gdy dziecko przebywa połowę czasu z matką i połowę z ojcem, którzy mieszkają oddzielnie

Kobieta opiekująca się dzieckiem w przypadku, gdy oboje rodzice nie żyją

Regulacje europejskie pozwalają na wypłacanie zasiłku rodzinnego obywatelowi innego kraju Unii Europejskiej w kraju, w którym pracuje zgłaszający roszczenie, nawet w sytuacji, gdy rodzina mieszka w innym kraju. Oznacza to, iż osoba pracująca w Irlandii i posiadająca uprawnienia do otrzymywania zasiłku na dziecko może o niego wystąpić, mimo iż dziecko nie mieszka na terenie Irlandii i nie spełnia warunku przebywania z rodzicem uprawnionym do świadczenia.

W przypadku otrzymania wniosku o wypłacenie świadczenia obywatelowi innego kraju UE przez Irlandzki Departament ds. Socjalnych i Rodzinnych, świadczenie jest wypłacane po potwierdzeniu z odpowiedniego urzędu w kraju rezydencji dziecka/rodziny.

Becikowe

Dodatek z tytułu urodzenia dziecka
Przysługuje:
- matce lub ojcu albo opiekunowi prawnemu dziecka,
- opiekunowi faktycznemu, jeżeli wcześniej nie został przyznany osobie z pierwszej wymienionej grupy uprawnionych.

Wysokość – 1000 zł

W przypadku urodzenia lub przysposobienia więcej niż jednego dziecka dodatek przysługuje na każde dziecko. Dodatek wypłacany jest jednorazowo, do zakończenia pierwszego roku życia (tzn. należy złożyć wniosek w pierwszym roku życia dziecka – jeśli złożymy wniosek gdy dziecko będzie miało np. 14 miesięcy będzie już za późno).

Jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka
Zapomoga przyznawana jest niezależnie od uprawnienia do zasiłku rodzinnego, czy innych świadczeń z ustawy, jak również nie zależy od sytuacji materialnej rodziny. W tym sensie nie jest elementem świadczeń rodzinnych, rozumianych jako pomoc dla osób o niższych dochodach. Jednak świadczenie to wpisane zostało do ustawy, a także przyznają je i wypłacają te same instytucje co świadczenia rodzinne (urzędy gmin lub ops-y).

Jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się żywego dziecka przysługuje ojcu lub matce albo opiekunowi prawnemu albo opiekunowi faktycznemu niezależnie od ich dochodów. Wniosek o wypłatę zapomogi składa się w terminie 12 miesięcy od dnia narodzin dziecka (lub 12 miesięcy od dnia przysposobienia albo objęcia opieką). Wniosek złożony po tym terminie nie jest rozpatrywany.

Wysokość – 1000 zł

Zapomoga z gminy
Trzecim rodzajem pomocy, który można otrzymać z tytułu urodzenia dziecka jest pomoc przyznawana przez gminę i finansowana z jej środków. Również ta forma w ustawie nazwana została jednorazową zapomogą z tytułu urodzenia dziecka. Gmina, która chce wypłacać taką pomoc swoim mieszkańcom (i ma na to środki), musi przyjąć uchwałę, w której znajdzie się m.in. opis warunków, jakie należy spełnić aby otrzymać ten rodzaj wsparcia.

Z tytułu urodzenia dziecka można więc jednocześnie otrzymać trzy świadczenia:
1) dodatek do zasiłku rodzinnego (jeśli spełniamy kryteria dochodowe i inne warunki z ustawy o świadczeniach rodzinnych) - w wys. 1000 zł,
2) jednorazową zapomogę (przysługująca niezależnie od dochodu, jeśli w terminie złożymy wniosek) - w wys. 1000 zł,
3) jednorazową zapomogę z gminy (jeśli gmina podjęła uchwałę o takiej zapomodze i spełniamy warunki opisane w tej uchwale) - w wys. ustalonej przez gminę.

stypenium socjalne 2008/2009

Co trzeba wpisac w rubrykach dochód utracony/ uzyskany z roku... w przeliczeniu na miesiac??Utrata dochodu
Prawo do świadczeń pomocy materialnej w przypadku utraty dochodu przez studenta

Zgodnie z ustawą o świadczeniach rodzinnych utrata dochodu oznacza utratę dochodu spowodowaną:
>uzyskaniem prawa do urlopu wychowawczego,
>utratą prawa do zasiłku dla bezrobotnych lub stypendium w wysokości zasiłku dla bezrobotnych,
>utratą zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, z wyłączeniem pracy wykonywanej na podstawie umowy o dzieło,
>utratą zasiłku przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego, a także emerytury lub renty, renty rodzinnej lub renty socjalnej, z wyjątkiem rent przyznanych rolnikom w związku z przekazaniem lub dzierżawą gospodarstwa rolnego,
>wyrejestrowaniem pozarolniczej działalności gospodarczej.

Uzyskanie dochodu oznacza uzyskanie dochodu spowodowane:
>zakończeniem urlopu wychowawczego,
>uzyskaniem prawa do zasiłku dla bezrobotnych lub stypendium w wysokości zasiłku dla bezrobotnych,
>uzyskaniem zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, z wyłączeniem pracy wykonywanej na podstawie umowy o dzieło,
>uzyskaniem zasiłku przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego, a także emerytury lub renty rodzinnej lub renty socjalnej, z wyjątkiem rent przyznanych rolnikom w związku z przekazaniem lub dzierżawą gospodarstwa rolnego,
>rozpoczęciem pozarolniczej działalności gospodarczej.

W przypadku utraty przez członka rodziny dochodu, od dochodu rodziny odejmuje się przeciętną miesięczną kwotę utraconego dochodu.

Składając wniosek o stypendium należy dołączyć dokument potwierdzający utratę przez członka rodziny dochodu oraz wysokość utraconego dochodu.

W przypadku utraty dochodu przez członka rodziny , na skutek wyrejestrowania pozarolniczej działalności gospodarczej, od dochodu rodziny odejmuje się kwotę odpowiadającą przeciętnemu miesięcznemu dochodowi uzyskanemu przez członka rodziny z pozarolniczej działalności gospodarczej, z poprzedniego roku kalendarzowego.

W przypadku uzyskania przez członka rodziny dochodu, do dochodu rodziny dodaje się miesięczną kwotę dochodu uzyskanego przez członka rodziny.

czyli jesli nie nastapiła żadna sytuacja z wyżej wymienionych to nic nie wpisujemy

Program osłonowy ,,Tanie wczasy" 2008

Wszystkie informacje na temat warunków określa teoretycznie rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej z dnia 24 maja 2004r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu korzystania przez żołnierz zawodowych, małżonków i dzieci
pozostających na ich utrzymaniu z bezpłatnych przejazdów oraz innych świadczeń socjalno-bytowych ( Dz. U. z 2004r. nr 135 poz. 1452 ).
W szczególności:

§ 14. 1. Dla żołnierza zawodowego oraz jego małżonka i dzieci pozostających na jego utrzymaniu przysługuje dopłata w ramach programu osłonowego „Tanie wczasy”, realizowanego w formie wypoczynku rodzinnego poza sezonem w całorocznych wojskowych ośrodkach wypoczynkowych, wojskowych domach (zespołach) wypoczynkowych — zakładach budżetowych.
2. Z dopłaty w ramach programu, o którym mowa w ust. 1, mogą korzystają rodziny żołnierzy zawodowych, w których przeciętny miesięczny dochód na osobę w rodzinie — z okresu trzech miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym rozpoczyna się wypoczynek
— nie przekracza 50 % kwoty najniższego uposażenia zasadniczego żołnierza zawodowego. Jego wysokość ustalana jest zgodnie z zasadami, o których mowa w § 12 ust. 2.


oraz

§ 12 ust. 2
Średni miesięczny dochód, o którym mowa w ust. 1, określa się, uwzględniając dochody żołnierza zawodowego, jego małżonka oraz dzieci, wymienione w ust. 4, bez względu na tytuł i źródło ich uzyskania, pomniejszony o miesięczne obciążenie podatkiem dochodowym od osób fizycznych, składki z tytułu ubezpieczeń: zdrowotnego, emerytalnego, rentowych i chorobowego, kwotę alimentów świadczonych przez osoby w rodzinie na rzecz innych osób, jednorazowe pieniężne świadczenia socjalne, kwotę świadczeń rodzinnych, zasiłku pogrzebowego. W odniesieniu do osób prowadzących działalność pozarolniczą oraz osób z nimi współpracujących za dochód przyjmuje się wysokość dochodu na podstawie zaświadczenia naczelnika właściwego urzędu skarbowego o formie opodatkowania oraz: świadczenia o dochodzie od płatników opłacających podatek w formie ryczałtu (karty podatkowej) lub oświadczenia, potwierdzonego przez naczelnika właściwego urzędu skarbowego, od podatników opłacaj&agrave;cych podatek na zasadach ogólnych.
3. Cena skierowania przyjęta dla celów ustalenia wysokości dofinansowania nie może być wyższa niż 100 % kwoty najniższego uposażenia zasadniczego żołnierza zawodowego w dniu rozpoczęcia turnusu.

Nowinki od Mamy Zosieńki :)

Polska kochana- PAŃSTWO ABSURDU!!!

Jestem tak zbulwersowana i załamana jednocześnie, że za moment szlag mnie trafi:-(((((((((((

Jeszcze kilka miesięcy temu Resort Pracy i Polityki Rodzinnej wyszedł z propozycją podniesienia zasiłków rodzinnych oraz zniesieniem kryterium dochodowego dla świadczenia pielęgnacyjnego. Jedynym warunkiem uzyskania tego świadczenia było zrezygnowanie z pracy zawodowej na rzecz opieki nad niepełnosprawnym dzieckiem.

Niestety projekt został odrzucony:-((((((((((((((

Nie tylko nie będzie podwyżek dotyczących świadczeń na rzecz osób niepełnosprawnych, ale również nie podniosą kryterium dochodowego, które nadal będzie wynosić 585 zł.

Dodatkowo do dochodu wliczana jest ulga prorodzinna, którą potrącili sobie rodzice w zeznaniu podatkowym za rok 2008 roku. MASAKRA!!!!:-(((

Co to oznacza dla mojej rodziny?????

Od listopada tracimy zasiłek rodzinny na dziewczynki, oraz świadczenie pielęgnacyjne na Zosię. Czyli nasz i tak niewielkie dochody jak na 4 osobową rodzinę w tym dziecko niepełnosprawne uszczupli się o ponad 600 zł:-(((((((((( Do tego wszystkiego razem ze świadczeniem pielęgnacyjnym tracę ubezpieczenie. Więc jeśli złamię nogę, lub zachoruję, nie przyjmą mnie w żadnej przychodni ani w szpitalu:-((((

To kolejny dowód na to, że mieszkamy w chorym kraju!!!! Nie dość, że nie mamy żadnej pomocy ze strony państwa w leczeniu chorych dzieci, to jeszcze zabierają nam resztkę nadziei.

Nie mam pojęcia jak będziemy żyć dalej:-((( Już teraz ledwo wiążemy koniec z końcem. Jak stracimy zasiłki to już nawet na jedzenie nie wystarczy pieniędzy, bo pensja Marcinka wystarcza tylko na opłacanie rachunków.

Pozostaje mi powrót do pracy. Tylko co z Zosią????? Mam wynająć profesjonalną opiekunkę, asystenta osoby niepełnosprawnej za 1500 zł miesięcznie????? Ja nawet tyle nie zarobie wracając do pracy:-((((

Beczeć mi się chce:-((((

Pozdrawiam ciepło.

Dorota-mama Zosi

Wydarzenia polityczne

Tam, gdzie zaczyna się polityka,często kończy się kultura.

Dawidzie, jesteś na tym forum jednoznacznie kojarzony z pewnym ugrupowaniem lewicowym. Wiedz jednak, że ciężko będzie Ci nakłonić forumowiczów do głosowania na lewicę poprzez obrażanie innych ugrupowań.

W każdej partii politycznej są ludzie zacni, i ludzie nikczemni. Często obserwujemy mniej lub bardziej zaskakujące polityczne transfery - chociażby: z SLD do Samoobrony, z PO do PiS i odwrotnie. Nie ma partii jednoznacznie dobrych i jednoznacznie złych, w kraju demokratycznym rację ma większość.

Co do becikowego: każdy logicznie myślący człowiek jest w stanie zaobserwować dośc prostą zależność ekonomiczną. Pracujesz. Legalnie. Z tego tytułu odprowadzany jest podatek dochodowy. Trafia do skarbu państwa. Oddajesz część wypracowanego przez siebie dochodu do wspólnego worka. Z tego wspólnego worka realizowanych jest szereg płatności, na które nie masz najmniejszego wpływu, chociażby:
- pensje dla pracowników sfery budżetowej,
- diety dla posłów i senatorów,
- szeroko pojęta pomoc społeczna,
W ramach tego ostatniego wymienionego przeze mnie punktu realizowana jest polityka zasiłków rodzinnych i socjalnych, zasiłków celowych, różnego rodzaju dopłat itp. Innymi słowy, osoba, która jest zaradna i potrafi zarabiać przyzwoite pieniądze utrzymuje nie tylko swoją własną rodzinę, ale, pośrednio, rodziny znajdujące się w dołku ekonomicznym, gdyż część wypracowanego przez nie dochodu jest właśnie na tę pomoc przeznaczana. Powinieneś też mieć świadomość tego, iż przekazanie rodzinie niedomagającej finansowo kwoty 1000 zł, czy tez jakiejkolwiek innej, w żaden znaczący sposób im nie pomoże. W ten sposób dajesz im rybę, a oni potrzebują wędki. Takim osobom dużo bardziej potrzebne są np. kursy podnoszące kwalifikacje zawodowe, stypendia naukowe, itp. Dla mnie nieprzyjęcie ze wspólnego budżetu kwoty, która jest dla mnie przewidziana z tytułu urodzenia dziecka byłaby po prostu, delikatnie rzecz ujmując, niezrozumiała.

zasilkowy szwindel daje dobre zycie w Polsce

boze, mam inne zdanie w temacie i nie musicie na mnie najezdzac... naprawde. skoro ktos twierdzi ze moszcze sobie gniazdko z norwegiem, spoko, tyle ze ja pracuje, a nie zyje na zasilku albo barnetrygd. i wcale tez nie mialam lekko, o czym mozna poczytac w moim watku. przezylam chyba najgorsze pieklo, tyle co sie denerwowalam to moje. nikt tak nie mial...


wielu przechodzi tu swoje perypetie(nie kazdy chce sie nimi dzielic na forum) i wielu z nich nie ma "cieplego gniazdka"
uciesz sie stille, ze tylko takie "pieklo" Ciebie tutaj spotkalo, a prawdziwe zycze Ci zeby Cie omijalo.

i tak, praca to dla mnie praca. a siedzenie w domu z dzieckiem to siedzenie w domu z dzieckiem.


o tym, to pogadamy, jak juz bedziesz miala 2-3 dzieci w domciu i "posiedzisz" sobie z nim sama (jak wiele z tych opieprzajacych sie wg. Ciebie matek na dzien dzisiejszy Twoja opinia w tym temacie, to opinia daltonisty o kolorach

zreszta niewazne. ja chcialam sie wypowiedziec w temacie, mam zupelnie inne zdanie, ktorego wogole nikt z tu obecnych nie akceptuje. trudno, zycie toczy sie dalej.trudno akeptowac, jak ktos walnie z tak grubej rury i jeszcze przy tym obraza innych

Wiesz stille, moja przyjaciolka "opieprza" sie w Polsce z trojka dzieci w domu(2,4,9lat) i nie moze tak sobie rzucic swojego swiata i przeniesc sie do Norwegii, bo po pierwsze jej maz choc nagina jak moze, to nie ma zadnej gwarancji, ze bedzie pracowal i jak dlugo, a ona opiekuje sie dodatkowo schorowanymi rodzicami. Mowie Ci, co sie dziewczyna na "opieprza", to az milo

Ty o ile wiem, spakowalas sie i wyjechalas z domu rodzinnego do narzeczonego..myslisz, ze kazdy moze tak sobie zamknac za soba drzwi i wyjechac ?

wiele jest trudnych sytuacji rodzinnych, wiec wyrazaj swoje zdanie o zyciu innych w nieco delikatniejszych slowach, to bedziesz sie mniej dziwic, ze ktos nie akceptuje Twojego zdania.

sie nagadalam , ale dawno niczyje slowa tak mnie nie "ruszyly".

Województwo wielkopolskie

• Dodatków do zasiłku rodzinnego z tytułu kształcenia i rehabilitacji dziecka niepełnosprawnego wypłacono w 2007 r. przeciętnie miesięcznie
218,5 tys., z czego 35,8 tys. (16,4%) na dziecko do ukończenia 5 roku życia oraz 182,7 tys. (83,6%) na dzieci powyżej 5 roku życia. Liczba ta wzrosła o 1% w porównaniu do okresu IX-XII 2006 r., kiedy to wypłacono przeciętnie miesięcznie 220,8 tys. dodatków.

• Zasiłków pielęgnacyjnych w 2007 r. wypłacono przeciętnie miesięcznie 727,8 tys., czyli o 7,7% więcej niż w 2006 r. (676,1 tys.). Wzrost ten był spowodowany przede wszystkim wzrostem liczby orzeczeń o znacznym stopniu niepełnosprawności dla osób powyżej 16 roku życia.

• Świadczeń pielęgnacyjnych przyznano w 2007 r. średnio miesięcznie dla 70,4 tys. osób, czyli o 1,6% mniej niż w 2006 r. (71,5 tys.).

1) wydatki na świadczenia rodzinne wyniosły 7.916 mln zł, z tego na:
• zasiłki rodzinne - 3.112 mln zł (co stanowiło 39,3% ogółu wydatków
na wypłatę wszystkich świadczeń rodzinnych),
• dodatki do zasiłku rodzinnego – 2.656 mln zł (33,6%),
• świadczenia opiekuńcze (zasiłek pielęgnacyjny i świadczenie pielęgnacyjne) – 1.686 mln zł (21,3%),
• jednorazowe zapomogi z tytułu urodzenia się dziecka – 380 mln zł (4,8%),
• składki na ubezpieczenie emerytalno-rentowe, opłacane za osoby pobierające świadczenie pielęgnacyjne – 82 mln zł (1,04%).

żródło:
Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej
Departament Świadczeń Rodzinnych
Informacja o realizacji świadczeń rodzinnych
w 2007 r.
http://64.233.183.104/search?q=cache:p559hRv1nwIJ:www.mps.gov.pl/_download.php%3Ff%3Duserfiles%252FFile%252FDepartament%2BSwiadczen%2BRodzinnych%252FRTFInformacjaswrodzinne2007.rtf+Informacja+o+realizacji+ustawy+o+%C5%9Bwiadczeniach+spo%C5%82ecznych&hl=pl&ct=clnk&cd=1&gl=pl

zasiłki rodzinne 2004 r.

Czy ktoś z czytelników forum "G.P." znalazł bardziej szczegółowe informacje na temat zasiłków rodzinnych od 1.01.2004 r.

Zasiłek rodzinny Dz.U. Nr228 Poz.2255 w połączeniu z noweli

Więc Wg wielu osób i ZUS łacznie nie należy sie zasiłek rodzinny osobie która jest dzienną studentką I roku ma 22 lata. Jednak w ustawie zmieniającej z 30/07/2004 Dz.U. Nr.192 poz. 1963 należy się : niżej wkleiłam ustawę pkt.2 art 6 podpunkt b. Co wy na to czy faktycznie się nie nalezy?????????? bedę wdzięczna za wypowiedzi na ten temat

USTAWA
z dnia 30 lipca 2004 r.
o zmianie ustawy o ś wiadczeniach rodzinnych
Art. 1.
W ustawie z dnia 28 listopada 2003 r. o ś wiadczeniach rodzinnych (Dz.U. Nr 228,
poz. 2255 oraz z 2004 r. Nr 35, poz. 305, Nr 64, poz. 593 i Nr 99, poz. 1001) wpro-wadza
si ę nast ę puj ą ce zmiany:
1) w art. 3 pkt 16 otrzymuje brzmienie:
„16) rodzinie - oznacza to odpowiednio nast ę puj ą cych cz ł onków rodziny:
ma łż onków, rodziców, opiekuna prawnego dziecka, opiekuna faktycz-nego
dziecka oraz pozostaj ą ce na utrzymaniu dzieci w wieku do uko ń -czenia
25. roku ż ycia, a tak ż e dziecko, które uko ń czy ł o 25. rok ż ycia
legitymuj ą ce si ę orzeczeniem o znacznym stopniu niepe ł nosprawno ś ci,
je ż eli w zwi ą zku z t ą niepe ł nosprawno ś ci ą rodzinie przys ł uguje ś wiad-czenie
piel ę gnacyjne;”;
2) w art. 6:
a) ust. 1 otrzymuje brzmienie:
„1. Zasi ł ek rodzinny przys ł uguje osobom, o których mowa w art. 4 ust. 2
pkt 1 i 2, do uko ń czenia przez dziecko:
1) 18. roku ż ycia lub
2) nauki w szkole, jednak nie d ł u ż ej ni ż do uko ń czenia 21. roku ż y-cia,
albo
3) 24. roku ż ycia, je ż eli kontynuuje nauk ę w szkole lub w szkole
wy ż szej i legitymuje si ę orzeczeniem o umiarkowanym albo
znacznym stopniu niepe ł nosprawno ś ci.”,
b) po ust. 1 dodaje si ę ust. 1a w brzmieniu:
„1a. Zasi ł ek rodzinny przys ł uguje osobie ucz ą cej si ę w szkole lub w szkole
wy ż szej, jednak nie d ł u ż ej ni ż do uko ń czenia 24. roku ż ycia.”;
3) w art. 12 uchyla si ę ust. 7;
4) w art. 15 w ust. 1 pkt 1 otrzymuje brzmienie:
„1) na cz ęś ciowe pokrycie wydatków zwi ą zanych z zamieszkiwaniem w
miejscowo ś ci, w której znajduje si ę siedziba szko ł y ponadpodstawowej
lub ponadgimnazjalnej, a tak ż e gimnazjum w przypadku dziecka lub
osoby ucz ą cej si ę , legitymuj ą cej si ę orzeczeniem o niepe ł nosprawno ś ci
lub o stopniu niepe ł nosprawno ś ci - w wysoko ś ci 80 z ł miesi ę cznie na
dziecko albo”;(....)

Tu ciągle nowe--- wiersze Jeżykowe

Zburzenie kościoła

Kiedy przyszedł czas ponury
By kościoła burzyć mury
Do serc ludzkich przyszła trwoga
Czy zniszczyć przybytek Boga ?

Lecz gospodarz, człek dość twardy
Sprawy nie chciał puścić w żarty
Wczesnym rankiem, wszyscy spali
Gdy nasz kościół rozbierali

By w pamięci coś zostało
Gdy część wieży ocalało
Romantyczni husowianie
Chcieli obraz wstawić do niej

Lecz gospodarz, twarda sztuka
Kazał z głowy im wypukać
Te pomysły które mają
I spychacza szybko najął

Wyburzono te fragmenty
W których miał być obraz święty
Naszej siostry Faustyny
Tej wybranej i jedynej

Której Jezus się objawił
I przesłanie swe zostawił
Czy w niedoli,czy w chorobie
Módl się i mów, Ufam Tobie

Aby rano i wieczorkiem
Można było przyjść z paciorkiem
Matce Boskiej dzięki złożyć
I przed Bogiem się ukorzyć

````````````````````````````````````````````````````````
````````````````````````````````````````````````````````

Często słyszymy w swoim otoczeniu narzekania na różne życiowe problemy (któż z nas jest od nich wolny) W tym kontekście napisałem wiersz o trudnych rodzinnych problemach, pewnie milionów rodzin w naszym kraju.
Mam nadzieję że starczy mi czasu również na inne tematy opisane w formie wiersza. Zapraszam na pierwszy z nich.

Rodzinne problemy

Jak ten czas wciąż szybko leci
Wczoraj pierwszy, a dziś trzeci
Było lato, przyszła zima
A gotówki ciągle nie ma

Magda buty ma porwane
W spodniach dziurę pod kolanem
Kazik, uczeń drugiej klasy
Potrzebuje "Adidasy"

A zarobki, mocny Boże
Co ja dziś do garnka włożę
Stary tym się nie przejmuje
Jest szczęśliwy że pracuje

Ni to pensja, ni zasiłek
Trudno kupić coś na tyłek
Chodzi jednak do roboty
Na rękę osiemset złotych

Jak się ma pensyjkę marną
Trzeba złapać coś na czarno
Bo dzieciaki dorastają
I na zeszyt wciąż wołają

Na wycieczkę, na angielski
I komitet rodzicielski
Jednym słowem, sami wiecie
Ciężko żyje się na świecie

Narzekanie nic nie zmieni
Ciągle pusto jest w kieszeni
Dzieciaki chodzą obdarte
Ja w sklepie biorę na kartę

Zdrowie też czasem szwankuje
Mama leki wykupuje
I choć szumi mi coś w uchu
Podtrzymuje mnie na duchu

Czasem wyjmie z portmonetki
Stówkę, dwie, albo trzy setki
Chociaż sama żyje z renty
Wciąż pomaga, Boże Święty dnia Nie 22:46, 13 Wrz 2009, w całości zmieniany 3 razy

JUŻ SAMA NIE WIEM CO MAM ZROBIĆ

prawnie wygląda to tak:
Uprawnienia przysługujące w okresie urlopu wychowawczego
W czasie urlopu przysługuje:
1. świadczenie z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego, którego wypłata i wysokość są uzależnione od dochodu na jedną osobę w rodzinie uprawnionego i uregulowane przez ustawę z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. Nr 228, poz. 2255);
( źródło: http://www.mps.gov.pl/index.php?gid=524 )
Kryterium dochodowe, to niestety 504 zł. na osobę w rodzinie. Czyli, że netto nie mogliście przekroczyć ( wraz z synem) kwoty 1008 zł. miesiecznie w roku 2005.
http://www.idn.org.pl/sonnszz/dod_rodzinny.htm

Tak, że na zasiłek wychowawczy nie masz co liczyć niestety. Pozostaje Ci utrzymywanie się z alimentów , co jest rzeczą nierealną.
Prawnie jest wszystko niestety w porządku, takie mamy w naszym kraju przepisy :/
Pozostaje Ci poszukać opiekunki do dziecka, rezygnacja z auta na rzecz komunikacji miejskiej, ( powinno wyniesć mniej niż paliwo ) i nie pójście na urlop wychowwawczy. Jesli zdecydujesz się pozostać na urlopie, możesz spróbować poprosić o zasiłek OPS, ale to też nie będa zawrotne kwoty, zaledwie parę groszy.

Przykro mi, ale niestety w tej sytuacji jesteś na przegranej pozycji, ( jak większość samotnych matek ) Wspólczuję

czy każda rodzina zastęp. ma obligatoryjnie nadzór kuratora?

witam
sprecyzuję dlaczego o to się pytam- bo się pogubiłam - nie tylko ja:))
kilka miesięcy temu na nasze zaproszenie/ MOPS/ zaprosiliśmy do rozmowy na nurtujące tematy- Panią Sędzię Wydz. Rodzinnego i Nieletnich oraz Szefową Kuratorów Rodzinnych
w czasie tej rozmowy obie te panie poinformowały ,że KAŻDA RODZINA ZASTĘPCZA ma nadzór kuratora-bez względu na zapis w postanowieniu sądu-/o ustaleniu nadzoru/ i przynajmniej raz do roku musi być złożone przez kuratora sprawozdanie o funkcjonowaniu tej rodziny- przeważnie te zadania są przekazane kuratorom społecznym
nie chodzi mi o sytuację kiedy w postanowieniu jest ustanowiony nadzór kuratora-bo to jest jasne
na tym spotkaniu przekazaliśmy listę wszystkich rodzin zastępczych szefowej kuratorów z prośbą o poinformowanie kto jest czyim kuratorem- mija kilka miesięcy i cisza
w czasie rozmowy z innym kuratorem zawodowym- kurator twierdzi ,że nie słyszał by Wszystkie rodziny zastępcze musiały być nadzorowane
jednak część podopiecznych- którzy od kilku lat pełnią rodziny zastępczej zostali / wskazani w liście/odwiedzeni przez kuratorów społecznych pierwszy raz od ich ustanowienia/ w postanowieniach nic nie ma ,że ustanawia się nadzór kuratora nad rodziną/

jak widać - kuratorzy i przewodnicząca się gubią w tym co do ich obowiązków należy albo nie należy- proszę o odpowiedź

nie tylko w tej materii istnieje lekki chaosik w sądzie:))
np.kilka dni temu asesor w wydziale rodzinnym- wydając postanowienie do rąk rodziny zastępczej- prawomocne już od początku marca- nie ma to jak szybkość i nieopieszałość- powiedział ,że POWODEM OPÓŹNIENIA WYDANIA TEGO POSTANOWIENIA JEST TO ,ŻE WSZYSTKIE DOKUMENTY DOTYCZĄCE TEJ SPRAWY BYŁY PRZEKAZANE DO MOPS!!!/- "zabawności" w tej sprawie dodaje fakt, że sąd nie zwrócił się w tej sprawie nigdy o przeprowadzenie wywiadu,udzielenie opinii na temat kandydatów a tu niespodzianka - według asesora papiery w tej sprawie mają leżeć u nas:))
rodzina w związku z powyższym jest o dobre kilka miesięcy w plecy z zasiłkiem- bo liczy się termin dostarczenie postanowienia, z sądu nadal nie mamy żadego postanowienia w tej sprawie.

czy wszędzie jest taki bałagan?
czy sąd u was ustanawia rodziny zastępcze bez opinii?
czy rodzinami zastępczymi zostają kandydaci z ograniczonymi prawami rodzicielskimi?

sorry ,że tak się rozpisałam
z dołu dziękuję za odpowiedzi

[pr] Ulgi odebrali, a karę ponosi pasażer

http://bytom.naszemiasto.pl/wydarzenia/406263.html
Ulgi odebrali, a karę ponosi pasażer

Czwartek, 30 września 2004r.

Uwaga, współmałżonkowie emerytów i rencistów! KZK GOP uznał, że nie macie
już prawa do ulgowych przejazdów. Możecie jednak o tym nie wiedzieć, bo w
autobusach i na przystankach wiszą stare taryfikatory (takie jak na
zdjęciu).

Zgłaszają się do nas osoby wprowadzone w błąd mylną informacją KZK GOP,
którym kontroler wlepił mandat! Mimo to rzecznik przewoźnika, Marek Klimek,
nie widzi problemu: - Co chwilę musielibyśmy drukować nowe taryfikatory, a
to wiąże się z kosztami - argumentuje.

Najpierw zmieniły się ZUS-owskie przepisy. Od 1 maja nie ma już zasiłków
rodzinnych dla współmałżonków emerytów i rencistów. Dlatego KZK GOP uznał,
że nie mogą oni korzystać z ulg na przejazdy środkami komunikacyjnymi.
Przepis ZUS się zmienił, ale zapis w taryfikatorach KZK pozostał. Wisi i...
wprowadza w błąd.

Mandat za niewiedzę

- Przysługiwała mi ulga jako żonie emeryta. O tym, że już mi nie przysługuje
dowiedziałam się od kontrolera, który wlepił mi mandat - skarży się
64-letnia Maria Stawarz z Katowic. Teraz musi zapłacić karę, chociaż w
taryfikatorach KZK ulgi nadal widnieją. - Przez prawie pięć miesięcy
jeździłam autobusami kupując bilet ulgowy - dodaje Maria Stawarz. Jak to się
dzieje, że KZK GOP nie nadąża za wprowadzanymi przepisami i nie umieszcza
stosownych informacji w taryfikatorach?

Martwy zapis

Rzecznik przewoźnika, Marek Klimek tłumaczy, że firma nie widzi sensu
umieszczania każdej zmiany przyjętej przez Sejm. - Co chwilę musielibyśmy
drukować nowe taryfikatory, a to wiąże się z kosztami - argumentuje Klimek.
Problem w tym, że kara powinna wynikać z taryfikatora. Tam jednak wciąż
figurują stare zapisy. - Do ulgi byli uprawnieni współmałżonkowie, na
których emeryci i renciści pobierali zasiłki rodzinne na podstawie decyzji
ZUS. Od maja tych zasiłków już nie ma, zatem prawnie wygasła podstawa do
korzystania z ulgi. Przyznajemy, że ten zapis jest po prostu martwy.

Kto zapłaci?

Zostanie wykreślony przy najbliższej zmianie taryfy, czego staramy się nie
czynić zbyt często, bo nie chcemy kosztami obarczać pasażerów - tłumaczy
Klimek. KZK GOP stawia sprawę jasno: albo akceptujecie stary taryfikator
albo go zmieniamy i bilety będą droższe. Bo jak inaczej rozumieć słowa "nie
chcemy obarczać pasażerów kosztami".

Komentarz
Pasażer nie jasnowidz
Taryfikator KZK GOP ma taki związek z sejmowymi ustawami jak nasze autobusy
z rakietą. KZK GOP po to tworzy taryfikator, żeby pasażer mógł się z niego
dowiedzieć, komu łaskawie przewoźnik przyznał ulgi, a komu ich odmówił. I
decyzja ta wcale nie musi być związana z przepisami, jakie wprowadza ZUS.
Oczywiście, KZK GOP może zmienić taryfikator, ale te zmiany muszą się w nim
znaleźć. Bo niby skąd mamy wiedzieć, że właśnie zostały wprowadzone? I niech
KZK GOP nie straszy pasażerów, że wydrukowanie aktualnych taryfikatorów
odbędzie się ich kosztem. Proponuję dyrekcji, żeby znalazła pieniądze na
obowiązkową w końcu informację publiczną w kieszeniach tych, którzy takie
bzdury opowiadają.
Elżbieta Kazibut "Trybuna Śląska"

Trzeba złożyć zażalenie
Błażej Filipowicz, prawnik:
Pod względem prawnym można tę sytuację interpretować dwojako: albo według
dosłownego brzmienia przepisu, albo zgodnie z wykładnią celowościową. W
pierwszym przypadku wobec ustawowego braku prawa do zasiłków, należałoby
pozbawić konkretną grupę osób prawa do ulgi. W drugim przypadku należy
zwrócić uwagę, że celem tego przepisu było przyznanie prawa do ulgowych
przejazdów konkretnej grupie osób. Pomimo że wygasły ustawowe uprawnienia do
zasiłku, ta grupa nadal istnieje. Nie wykluczona byłaby więc możliwość
powołania się na przepisy obowiązujące w dniu uchwalenia taryfy przewoźnika.
Z tego punktu widzenia uprawnienie do ulgi istnieje do momentu ustale-nia
nowej taryfy. Pasażerka może więc złożyć zażalenie u przewoźnika, powołując
się na fakt, że gdyby nie zmiana przepisów ogólnych, zgodnie z taryfą, ulga
nadal by jej przysługiwała.

azg, mk - Trybuna Śląska

Ulgi podatkowe i zasiłki socjalne dla rodziców

Jako rodzic możesz być uprawniony/a do korzystania z kilku dodatkowych ulg podatkowych i zasiłków socjalnych mających na celu złagodzenie obciążeń związanych z kosztami opieki nad dziećmi. Tutaj znajdziesz podstawowe informacje o przysługujących prawach i sposobach składania wniosków, aby w pełni umożliwić państwu wykorzystanie należnych wam praw.

1. Ulgi podatkowe związane z opieką nad dziećmi:

Ulga podatkowa dla samotnych rodziców:

Można ubiegać się o tą ulgę podatkową, jeżeli jest się samotnym rodzicem z dzieckiem na utrzymaniu, które mieszka z Państwem przez cały rok lub jego część. Udziela się go oprócz osobistego kredytu podatkowego. Nie przysługuje on parom żyjącym w wolnych związkach i mieszkającym razem jak mąż i żona.

W 2006r ulga podatkowa wynosi 1 630 €.

Aby otrzymać tą ulgę, należy skontaktować się z właściwym Urzędem Skarbowym – więcej informacji znajdziesz tutaj.

Ulga podatkowa przysługująca osobom opiekującym się dzieckiem niepełnosprawnym:

Można się ubiegać, jeśli Państwa dziecko jest nieodwracalnie niepełnosprawne i mieszka z Państwem w dowolnym czasie w ciągu roku.

W 2006r. na każde kwalifikujące się dziecko przypada 1 500 € ulgi podatkowej.

Aby po raz pierwszy złożyć wniosek, należy napisać pismo do właściwego Urzędu Skarbowego i załączyć zaświadczenie lekarskie. Więcej informacji znajduje się tutaj.

2. Inne ulgi z tytułu opieki nad dziećmi dostępne w systemie podatkowym

Żłobek – zwolnienie z tytułu zasiłków w naturze

Jeżeli pracodawca oferuje bezpłatne/dotowane udogodnienia związane z opieką nad dziećmi, nie jest to traktowane jako zasiłki w naturze. Jednak, jeżeli pracodawca płaci/dotuje żłobek prowadzony przez niezależny podmiot, z którego korzystają Państwa dzieci, będzie to traktowane jako zasiłek w naturze.

Ulga podatkowa dla opiekunów/opiekunek do dzieci

Opiekun/ka który/a zajmuje się maksymalnie trójką dzieci (nie własnych) we własnym domu może zarobić do 10 000 € rocznie wolnych od podatku. Jednak, jeśli ich dochód za opiekę nad dziećmi przekroczy 10 000 € rocznie, cała kwota podlega opodatkowaniu.

3. Zasiłki rodzinne dostępne w systemie opieki społecznej

Uzupełnienie przy opiece nad małymi dziećmi

Bez względu na dochody są Państwo uprawnieni do rocznego uzupełnienia z tytułu opieki nad małymi dziećmi w wysokości 1 000 € za każde z dzieci poniżej 6 lat. Ta kwota uzupełniająca będzie wypłacana kwartalnie, poczynając od kwietnia 2006 r. i nie podlega opodatkowaniu.

Wypłacanie zasiłków rodzinnych

Od kwietnia 2006 r. comiesięcznie wypłacany zasiłek rodzinny, który Państwo otrzymują, zostanie zwiększony z 141,60 € do 150 € na każde z pierwszych dwojga dzieci i z 177,30 € do 185 € przy trzecim i kolejnych dzieciach.

Szczegóły dotyczące wszystkich zasiłków rodzinnych dostępnych w systemie opieki społecznej znajdują się na stronie internetowej Social Welfare.

Źródło: www.revenue.ie, Irish Taxation Institute, www.welfare.ie

Jest prawo, brakuje....... serca

Nie ma większej obłudy, jak ci, którzy stanowią chore prawo, domagają się od tych, którzy przeciw temu prawu występowali, aby korzyli się wobec nich.
Oto jak głosowano nad tą ustawą 12-11-2003:

Pkt 7. porz. dzien. Sprawozdanie Komisji o projekcie ustawy o świadczeniach rodzinnych - trzecie czytanie

Głosowanie nad przyjęciem w całości projektu ustawy o świadczeniach rodzinnych w brzmieniu proponowanym przez Komisję Polityki Społecznej i Rodziny, wraz z przyjętymi poprawkami

Głosowało - 392 Za - 251 Przeciw - 140 Wstrzymało się - 1 Nie głosowało - 68

Klub/Koło Liczebność Głosowało Za Przeciw Wstrzymało się Nie głosowało

SLD 191 176 176 - - 15
PO 56 47 47 - - 9
PiS 43 39 - 38 1 4
PSL 37 30 - 30 - 7
Samoobrona 31 28 - 28 - 3
LPR 29 25 - 25 - 4
niez. 18 8 5 3 - 10
UP 16 12 12 - - 4
PLD 9 7 7 - - 2
SKL 8 4 2 2 - 4
PBL 6 3 - 3 - 3
PRS 5 5 2 3 - -
RKN 5 4 - 4 - 1
PP 3 2 - 2 - 1
ROP 3 2 - 2 - 1
http://orka.sejm.gov.pl/S...enAgent&4&61&80


Kto uchwalił tę ustawę? SLD, PO, UP !
Kto był przeciw? LPR, PiS, Samoobrona, PSL
Do do tej ustawy, a nie żadnej o pomocy społecznej stosuje się bowiem przepis:

Art. 5. 1. Zasiłek rodzinny przysługuje osobom, o których mowa w art. 4 ust. 2, jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę albo dochód osoby uczącej się nie przekracza kwoty 504,00 zł.
2. W przypadku gdy członkiem rodziny jest dziecko legitymujące się orzeczeniem o niepełnosprawności lub orzeczeniem o umiarkowanym albo o znacznym stopniu niepełnosprawności, zasiłek rodzinny przysługuje, jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę albo dochód osoby uczącej się nie przekracza kwoty 583,00 zł.Oto co wyczynia SLD wspólnie z PO za premierostwa Leszka Milera
A teraz zwolennicy tych ugrupowań ronią "krokodyle łzy"?

To ICH dziecko!!!
Referaty Świadczeń Rodzinnych to jednostki URZĘDNICZE, które znajdują się w strukturach ośrodków pomocy społecznej, tylko dlatego, że wójtowie, burmistrzowie i prezydenci nie są chętni do tego, aby zajmować się świadczeniami w strukturach urzędu i przydzielają je OPS-om, wiedząc, że one do tych i innych zadań podejdą z pełną odpowiedzialnością.
Jednak nie ma w tych przepisach prawa żadnej uznaniowości.

Nie podejrzewam, że dziennikarz tvn24 był debilem, lecz że ŚWIADOMIE WPROWADZIŁ W BŁĄD nazywając świadczenie rodzinne - zasiłkiem pielęgnacyjnym

Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje niezależnie od dochodów, osobie niepełnosprawnej i według tej samej ustawy:

Art. 16. 1. Zasiłek pielęgnacyjny przyznaje się w celu częściowego pokrycia wydatków wynikających z konieczności zapewnienia osobie niepełnosprawnej opieki i pomocy innej osoby w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji.
2. Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje:
1) niepełnosprawnemu dziecku;
2) osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16 roku życia, jeżeli legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności;
3) osobie, która ukończyła 75 lat.
3. Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje także osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16 roku życia legitymującej się orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, jeżeli niepełnosprawność powstała w wieku do ukończenia 21 roku życia.
4. Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje w wysokości 142,00 zł miesięcznie.Zasiłek ten z pewnością nie został "odebrany"!!!!

Jaki cel miał dziennkarz, aby niesłusznie "sponiewierać" MOPS-y ? Nie mam pojęcia.
Ale kłamiąc, niesłusznie szkalując, co tvn czyni po wielokroć, nie będąc za to rozliczany, można wzbudzać emocje i kierować przez to tymi, którzy nie analizują faktów, nie myślą samodzielnie, nie dochodzą do prawdy, a ufają tvn, gazecie wyborczej, czy faktom i mitom.

MOPS może przyznać jednorazowo, lub okresowo, w zależności od posiadanych środków pomoc dla tej rodziny, jednak z bezdusznych przepisów należy rozliczyć SLD i PO, "tfurców" tej ustawy.
Żadne Kolegium Odwoławcze nie jest w stanie zmienić tak bezdusznej ustawy, żaden wywiad środowiskowy, jedynie wyborcy, którzy na tak bezduszne ugrupowania i bezdusznych posłów przestaną głosować!

Pamiętajmy, że był to koniec 2003r - schyłek rządów tego "mężczyzny", którego poznaje się po tym "jak kończy".

Świadczenia rodzinne w krajach UE

Świadczenia rodzinne - jako jeden z elementów systemu zabezpieczenia społecznego - stały się także przedmiotem regulacji w prawie międzynarodowym:
* W Konwencji Nr 102 Międzynarodowej Organizacji Pracy dotyczącej minimalnych norm zabezpieczenia społecznego, w części VII - Świadczenia rodzinne, określono minimalny zakres osób uprawnionych do świadczeń rodzinnych, formy udzielania świadczeń, kryteria uprawniające do świadczeń oraz minimalną ogólną wartość świadczeń (art. 39-45). Prawo do świadczeń rodzinnych powiązano z systemem ubezpieczenia społecznego lub z powszechnym systemem zaopatrzenia społecznego obejmującego wszystkich mieszkańców. Konwencja stanowi, że świadczenia mogą być udzielane w formie pieniężnej lub rzeczowej, albo też w obu formach. Świadczenie pieniężne ogółem powinny wynosić 3% płacy zwykłego pracownika niewykwalifikowanego płci męskiej pomnożone przez ogólną liczbę dzieci wszystkich osób objętych ubezpieczeniem społecznym lub 1,5% tej płacy pomnożone przez ogólną liczbę dzieci wszystkich mieszkańców w przypadku gdy ochroną objęci są wszyscy mieszkańcy.
* W Europejskiej Karcie Społecznej w art. 16 wskazano m.in. na świadczenia rodzinne jako środki służące ochronie rodziny.
* W Europejskim Kodeksie Zabezpieczenia Społecznego (art. 39-45), podobnie jak w ww. Konwencji MOP uregulowano wysokość i zasady nabywania prawa do świadczeń rodzinnych oraz krąg osób uprawnionych. Jednakże wysokość świadczeń ogółem określono na poziomie niższym, tj. 1,5% wynagrodzenia dorosłego robotnika niewykwalifikowanego płci męskiej pomnożone przez łączną liczbę dzieci wszystkich mieszkańców. W porównaniu z Konwencją nr 102 ustalono natomiast łagodniejsze kryteria nabywania prawa do świadczeń (krótszy staż ubezpieczeniowy, krótszy okres pobytu w danym kraju).
* W Zrewidowanym Europejskim Kodeksie Zabezpieczenia Społecznego (art. 45- 50) dokładniej sprecyzowano krąg osób uprawnionych do świadczeń rodzinnych, wskazując m.in., że przy ustalaniu prawa do świadczeń może być brany pod uwagę dochód rodziny. Łączna wartość świadczeń została ustalona na poziomie 1,5% krajowego produktu brutto, bądź 3% minimalnego ustawowego lub minimalnego międzyzawodowego wynagrodzenia lub wynagrodzenia zwykłego robotnika pomnożonego przez liczbę wszystkich osób chronionych.
Ustanowione w ww. aktach prawnych standardy, zostały ukształtowane pod wpływem ustawodawstw krajów wysoko rozwiniętych gospodarczo i mają one wpływ na rozwój regulacji krajów słabiej rozwiniętych.
Zasiłki rodzinne i inne świadczenia rodzinne, ukształtowane w krajach członkowskich Unii Europejskiej, w większości spełniają normy zawarte w aktach prawa międzynarodowego, a nierzadko je przewyższają.
Ze względu na wskaźnik udziału zasiłków rodzinnych w produkcie krajowym brutto kraje Unii Europejskiej można podzielić na 3 grupy;
1. grupę w której wskaźnik przekracza 2%, do której należą Dania, Niemcy, Francja, Irlandia, Luksemburg, Wielka Brytania,
2. grupę w której wskaźnik wynosi od 1,5% do 2%, do której należą Belgia i Holandia,
3. grupę, w której wskaźnik kształtuje się poniżej 1%, do której należą Grecja, Hiszpania, Włochy.1

http://biurose.sejm.gov.pl/teksty/i-659.htm

Zmiany w świadczeniach rodzinnych

Jedną z przyczyn zmiany przepisów ustawy o świadczeniach rodzinnych było dostosowanie ich do wyroku Trybunału Konstystucyjnego.
Zmiany w świadczeniach rodzinnych

* Państwo członkowskie nie może odmówić prawa do pobierania świadczeń rodzinnych

Warunki nabywania prawa do świadczeń rodzinnych (zasiłku rodzinnego, dodatków do zasiłku, świadczeń opiekuńczych, zapomogi wypłacanej przez gminy, jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia się dziecka) regulują przepisy ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (j.t. Dz.U. z 2006 r. Nr 139, poz. 992 z późn.zm.), zwanej dalej ustawą. Przepisy ustawy określają także zasady ustalania, przyznawania i wypłacania tych świadczeń. W Dz.U. z 2008 r. Nr 223, poz. 1456 została opublikowana ustawa z 17 października 2008 r. o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych. Jedną z ważniejszych zmian wprowadzonych ustawą nowelizującą jest dostosowanie dotychczasowych przepisów regulujących świadczenia rodzinne do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 23 października 2007 r. (sygn. akt P 28/07). W celu wyeliminowania wątpliwości interpretacyjnych, nowela ustawy wprowadza także zmiany o charakterze doprecyzowującym i systematyzującym.
Prawo do świadczeń uzależnionych od niepełnosprawności

Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 23 października 2007 r. orzekł, że art. 24 ust. 2 ustawy o świadczeniach rodzinnych - w zakresie, w jakim stanowi, że w „wypadku wniosku o przyznanie zasiłku pielęgnacyjnego osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16 lat, legitymującej się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności uzyskanym w wyniku rozpoznania przez wojewódzki zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności jej odwołania od orzeczenia powiatowego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności, prawo do świadczeń rodzinnych ustala się począwszy od miesiąca, w którym wpłynął wniosek” - jest niezgodny z art. 2 w związku z art. 69 Konstytucji. W związku z powyższym, znowelizowany art. 24 ustawy wprowadza szczególne zasady nabywania prawa do zasiłku pielęgnacyjnego oraz innych świadczeń uzależnionych od niepełnosprawności. Zgodnie z dokonaną nowelizacją, jeżeli osoba w okresie trzech miesięcy od wydania orzeczenia o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności złoży wniosek o ustalenie prawa do zasiłku pielęgnacyjnego - prawo do zasiłku pielęgnacyjnego ustala się począwszy od miesiąca, w którym wpłynął wniosek o ustalenie niepełnosprawności lub stopnia niepełnosprawności. W przypadku utraty ważności orzeczenia o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności i ponownego ustalenia niepełnosprawności lub stopnia niepełnosprawności stanowiącego kontynuację poprzedniego orzeczenia - prawo do świadczeń rodzinnych uzależnionych od niepełnosprawności ustala się od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym upłynął termin ważności poprzedniego orzeczenia, jeżeli osoba spełnia warunki uprawniające do nabycia tych świadczeń oraz złożyła odpowiedni wniosek. Chodzi tutaj o wniosek o ustalenie:

• niepełnosprawności lub stopnia niepełnosprawności w terminie miesiąca od dnia utraty ważności poprzedniego orzeczenia i

• prawa do świadczeń rodzinnych uzależnionych od niepełnosprawności w terminie trzech miesięcy od dnia wydania orzeczenia.

W nowym art. 24a ustawy znalazły się przepisy dotyczące uzupełniania dokumentacji. Odnoszą się one do wszystkich świadczeń rodzinnych, a więc także mogą mieć zastosowanie do zasiłku pielęgnacyjnego i innych świadczeń uzależnionych od niepełnosprawności, gdy strona złoży wniosek do urzędu gminy bez właściwej dokumentacji. Jak stanowi art. 24a ustawy, w przypadku złożenia nieprawidłowo wypełnionego wniosku podmiot realizujący świadczenia wzywa pisemnie osobę ubiegającą się o świadczenia do poprawienia lub uzupełnienia wniosku w terminie 14 dni od dnia otrzymania wezwania. Gdy osoba złoży wniosek bez wymaganych dokumentów, podmiot realizujący świadczenia przyjmuje wniosek i wyznacza termin nie krótszy niż 14 dni i nie dłuższy niż 30 dni na uzupełnienie brakujących dokumentów. Niezastosowanie się do wezwania w obu sytuacjach skutkuje pozostawieniem wniosku bez rozpatrzenia.

Natomiast gdy przyczyną niedostarczenia wymaganego dokumentu przez osobę składającą wniosek jest niewydanie dokumentu przez właściwą instytucję w ustawowo określonym (w odrębnych przepisach) terminie oraz jeżeli osoba ta może to udokumentować, świadczenia przysługują począwszy od miesiąca, w którym wniosek został złożony

http://kadry.infor.pl/rap...rodzinnych.html

*Becikowe*

a oto co znalazłam:

Od 1 listopada aby otrzymać "becikowe", kobieta będzie musiała przedstawić dokument potwierdzający korzystanie z opieki lekarskiej od 10. tygodnia ciąży.

Zmianę wprowadziła nowelizacja Kodeksu pracy z grudnia zeszłego roku - ta sama, która wydłużyła urlopy macierzyńskie i urlop "tacierzyński".

Jak tłumaczyła wiceminister pracy Agnieszka Chłoń-Domińczak, wprowadzenie tego wymogu było podyktowane "troską o zdrowie przyszłych matek i dzieci". Apelowali o to także niektórzy parlamentarzyści. Także w ocenie minister zdrowia Ewy Kopacz nowe przepisy przyczynią się do "ratowania wielu dzieciaków przed chorobami"

W myśl ustawy od 1 listopada przy ubieganiu się o jednorazową zapomogę z tytułu urodzenia się dziecka, jak również o dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu urodzenia dziecka, wymagane będzie przedstawienie zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego, że matka dziecka pozostawała pod opieką lekarską przez okres co najmniej od 10. tygodnia ciąży do porodu.
Tak więc - jak wyjaśnia resort pracy - kobieta, której 10. tydzień ciąży będzie przypadał po dniu 31 października 2009 r. będzie musiała przedstawić zaświadczenia lekarskie, natomiast kobieta, która po 31 października 2009 r. będzie w ciąży dłużej niż 10 tygodni, nie będzie miała takiego obowiązku. Nie będzie ona mogła bowiem dokumentować pozostawania pod określoną formą opieki medycznej od 10. tygodnia ciąży, skoro dopiero od 1 listopada 2009 r. wejdą w życie przepisy określające te formy opieki medycznej, a przepisy ustawy wymagają pozostawania pod taką opieką od 10. tygodnia ciąży
Warunek ten nie dotyczy oczywiście opiekunów prawnych dziecka i rodziców adopcyjnych.

Jak informuje MPiPS, wzór zaświadczenia oraz formy wymaganej opieki lekarskiej będą określały przepisy rozporządzenia ministra zdrowia wydanego w porozumieniu z ministrem pracy i polityki społecznej.

Resort pracy zwrócił się z prośbą do urzędów zajmujących się wypłacaniem świadczeń rodzinnych o zamieszczenie informacji na temat zmian dotyczących "becikowego" w miejscu powszechnie dostępnym dla osób zainteresowanych. O zmianach informuje warszawiaków już od marca stołeczny ratusz.

Nowe zasady wypłaty "becikowego" spotkały się z dezaprobatą środowisk feministycznych. Zdaniem Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny uzależnienie wypłaty "becikowego" od przedstawienia zaświadczenia, że matka pozostawała pod opieką lekarza może negatywnie odbić się na sytuacji kobiet ciężarnych. Zdaniem feministek nowe przepisy nie wpłyną na skrócenie czasu oczekiwania na wizytę u lekarza, za to z pewnością pozbawią młodą matkę "becikowego", które w trudnej sytuacji ekonomicznej rodziny stanowi poważny element wsparcia domowego budżetu po pojawieniu się na świecie dziecka.

Ustawę autorstwa LPR, wprowadzającą tzw. becikowe, Sejm uchwalił w grudniu 2005 r. Jednorazową zapomogę w wysokości 1 tys. zł otrzymują wszystkie matki, niezależnie od dochodu. Jeśli rodzina uprawniona jest do zasiłku rodzinnego, czyli jej dochód netto nie przekracza 504 zł miesięcznie na osobę, możliwe jest także uzyskanie dodatku rodzinnego z tytułu urodzenia dziecka, również w wysokości 1 tys. zł. Gdy członkiem rodziny jest dziecko niepełnosprawne, próg dochodowy to 583 zł.

Pisemny wniosek o "becikowe" można złożyć w urzędzie gminy lub w ośrodku pomocy społecznej (w miejscu, gdzie wypłacane są świadczenia rodzinne) w terminie 12 miesięcy od dnia narodzin dziecka, a w przypadku gdy wniosek dotyczy dziecka objętego opieką prawną, opieką faktyczną albo dziecka przysposobionego - w terminie 12 miesięcy od dnia objęcia dziecka opieką albo przysposobienia. Do wniosku powinny być dołączone dokument stwierdzający tożsamość osoby ubiegającej się "becikowe", skrócony odpis aktu urodzenia dziecka lub inny dokument urzędowy potwierdzający datę urodzenia oraz pisemne oświadczenie, że na dziecko nie została już pobrana zapomoga (np. przez drugiego z rodziców).

becikowe

a teraz troszke info o becikowym

W jaki sposób ubiegać się o becikowe
Katarzyna Pawlak 05-01-2008

Osoby pracujące i mieszkające za granicą od ponad roku nie otrzymają zapomogi w związku z urodzeniem dziecka, nawet jeśli są zameldowane w Polsce

Przez rok od momentu urodzenia się dziecka jego opiekunowi prawnemu przysługuje jednorazowa zapomoga – becikowe. (Wydłużono ten termin w czerwcu 2007 r., wcześniej były to trzy miesiące). Przysługuje ono nie z tytułu porodu, lecz na każde urodzone dziecko.

Podwójne becikowe

Osoby o niskich dochodach mogą otrzymać nawet 2 tys. zł na dziecko. Dzieje się tak, gdy w rodzinie dochód na osobę nie przekracza 504 zł (a gdy członkiem rodziny jest dziecko niepełnosprawne – 583 zł) i w związku z tym pobiera ona zasiłek rodzinny. Wówczas poza becikowym, które wypłaca gmina, kolejne 1000 zł przyznaje ośrodek pomocy społecznej. Oba świadczenia są jednorazową pomocą.

Aby otrzymać

Pisemny wniosek o przyznanie zapomogi (nie ma ustawowo określonego wzoru takiego formularza) może złożyć ojciec lub matka dziecka, jego opiekun prawny lub faktyczny – czyli osoba sprawująca opiekę nad dzieckiem, która wystąpiła do sądu rodzinnego z wnioskiem o przysposobienie. Nie będzie zatem opiekunem faktycznym babcia dziecka pozostawionego pod jej opieką przez rodziców, którzy np. wyjechali za granicę do pracy sezonowej.

Wniosek składa się u wójta, burmistrza lub prezydenta miasta właściwego ze względu na miejsce zamieszkania osoby ubiegającej się o świadczenie. Osoby o niskich dochodach drugi wniosek o zapomogę z tytułu urodzenia dziecka składają w ośrodku pomocy społecznej. Do obu wniosków trzeba dołączyć dokument tożsamości, skrócony odpis aktu urodzenia dziecka lub inny dokument urzędowy potwierdzający datę jego urodzenia (wystawia go urząd stanu cywilnego w miejscu urodzenia dziecka) oraz pisemne oświadczenie, że drugi z rodziców nie pobrał już świadczenia.

Decyduje miejsce zamieszkania

Do wypłacenia becikowego zobowiązana jest gmina, w której mieszka wnioskodawca w chwili złożenia wniosku. Miejsce zamieszkania nie musi być tożsame z miejscem zameldowania. Takie stanowisko zajął Naczelny Sąd Administracyjny w postanowieniu z 26 września 2007 r. (sygn. akt IOW 52/07) dotyczącym tzw. sporu kompetencyjnego pomiędzy prezydentami dwóch miast. Zgodnie z ustawą z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (DzU z 2006 r. nr 139, poz. 992 z późn. zm.) becikowe wypłaca organ właściwy ze względu na miejsce zamieszkania wnioskodawcy.

Ustawa w swoim słowniku nie określa jednak pojęcia „miejsca zamieszkania”. Należy się więc odwołać do kodeksu cywilnego i uznać, że jest to miejsce, w którym dana osoba przebywa z zamiarem stałego pobytu.

Rodzice adopcyjni

Jako opiekunom prawnym także rodzicom adopcyjnym przysługuje prawo do zapomogi z tytułu urodzenia dziecka.

– Jeżeli biologiczna matka weźmie becikowe, a chwilę później zrzeknie się praw do dziecka, nie musi zwracać świadczenia. Becikowe otrzymają również jego rodzice adopcyjni – mówi Olgierd Podgórski z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

Niepełnoletnia matka

Decyzja o przyznaniu pieniędzy jest wydawana na podstawie wniosku złożonego przez uprawnioną osobę. I chociaż osoba niepełnoletnia ma tzw. ograniczoną zdolność do czynności prawnych – jest też rodzicem, któremu przysługuje zapomoga. Wniosek o nią musi podpisać przedstawiciel ustawowy małoletniego rodzica (czyli ojciec, matka lub opiekun prawny).

Na obczyźnie

Jeśli Polakom od ponad roku mieszkającym i pracującym np. w Irlandii urodzi się dziecko, nie mają oni prawa do świadczeń z Polski. Raz jeszcze warto przywołać ustawę o świadczeniach rodzinnych, zgodnie z którą becikowe wypłaca organ właściwy ze względu na miejsce zamieszkania wnioskodawcy.

Jednocześnie jeśli jedno z rodziców pracuje za granicą, może się starać o tamtejsze świadczenia rodzinne – w tym becikowe, jeśli w danym kraju istnieje. Wtedy jednak nie może ich pobierać w Polsce.

Zgodnie z przepisami wspólnotowymi osoby pracujące legalnie w jednym z państw członkowskich (np. w Anglii) są uprawnione do świadczeń lub zasiłków rodzinnych na członków swojej rodziny, którzy zamieszkują w innym państwie UE, jednak pod warunkiem że spełniają kryteria wymagane w takich sytuacjach zgodnie z obowiązującym w tym państwie ustawodawstwem.

Warunki przyznania świadczenia